ویستا تجارت صعود بزرگترین شرکت ارائه دهنده خدمات آنلاین در کشور...

پشتیبانی و مشاوره 06191015368

info@vistatejaratsoud.ir

بزرگترین ارائه دهنده خدمات الکترونیکی در کشور

تولید محتوا اختصاصی شرکت

تولید محتوا چیست؟ امروزه تاکید بیشتر سئو بر تولید محتوا با کیفیت است. تولید محتوای با کیفیت باعث می شود که رتبه وبسایت شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. برای همین اکثر مدیران وبسایت ها یکی از بخش های خود را به تولید محتوا اختصاص داده اند و سعی می کنند که بلاگ نویسان با تجربه ای را در این زمینه استخدام کنند.

یکی از مشکلات اصلی این بلاگ نویسان، ایجاد محتوای مناسب با کسب و کار می باشد. اینکه چگونه محتوایی را تولید کنند که مناسب با مخاطبان وبسایت باشد و پیدا کردن یک منبع معتبر کاملا سخت است.

ما در این مقاله سئو میخواهیم در خصوص راهکار همین مشکل با شما صحبت کنیم.اینکه شما چگونه یک محتوای مناسب تولید کنید و چه مواردی برای آن نیاز دارید. پس با سئوکار باشید.

داشتن ایده برای تولید محتوا

اولین قدم ایجاد ایده تولید محتوا می باشد. شما اول باید موضوع وب سایت و مقالات خود را تعیین کرده و بعد براساس آنها شروع به تولید ایده و یک موضوع جدید کنید. یک دفترچه در کنار خود داشته باشید و موضوعات مرتبط را بنویسید و بهترین موضوع را انتخاب کنید.

لیست کلمات کلیدی را تهیه کنید

تولید محتوا

یکی از دلایل فنی که شما به تولید محتوا میپردازید، به کار بردن کلمات کلیدی داخل وبسایتتان میباشد. لیست کلمات کلیدی که میخواهید برروی آنها برنامه ریزی کنید را بنویسید و شروع به نوشتن کنید.برای اینکار میتوانید از ابزارهای سئو برای تولید محتوا استفاده کرده و کلمات و عبارت مرتبط که بیشترین جستجو را دارند را بیابید.

از ابزارهای تولید کننده عبارت مرتبط با کلمات کلیدی استفاده کنید

ابزار تولید محتوا

غیر از گوگل، ابزارهای بسیاری وجود دارند که با توجه به کلمه کلیدی ، عبارت مورد نظر را تولید میکنند. یکی از ابزارها و وبسایتها ubersuggest است که بهترین عبارتهای که دارای بیشترین میزان جستجو هستند را به شما نشان میدهد.

نوشتن عنوان در تولید محتوای گیرا و جذاب

متسفانه یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد تازه در نوشتن محتوای خود می کنند، عنوان محتوای خود را دست کم میگیرند یا یک عنوان کلی می نویسیند مانند ” روشهای افزایش بازدید وبسایت ” این عنوان علاوه براینکه تکراری می باشد مخاطبان کمتری به خود می گیرد. عنوان مهمترین بخش است زیرا درعنوان می توانید کلمات کلیدی و یا عبارتهای مهم را به طور هوشمندانه به کار ببرید و از همه مهمتر اینکه این عنوان محتوای شماست که کاربر را جذب می کند پس در نوشتن آن دقت بسیاری کنید.

محتوای وبسایتهای رقیب خود را چک کنید

قبل از تولید محتوا، مقالات وبسایتهای رقیب را بررسی کرده و سعی کنید که کاستی هایی که در تولید محتوا آنها وجود دارد را در بخش محتوای وبسایت خود رفع کنید اگر هم اصلا درحوزه کاری شما مقاله خوبی وجود ندارد، این کاملا به نفع شماست و لازم نیست که تلاش زیادی برای بالا آمدن وبسایت خود بکنید.

نیاز کاربر در تولید محتوا را در نظر بگیرید

مخاطب اصلی محتوای وبسایت شما، کاربرانتان می باشند پس باید محتوایی تولید کنید که نیاز های آنها، مسائل روزانه و تمامی ویژگی هایی که به دنبال هستند را مورد پوشش قرار دهد. کاربران، ساعت هایی زیادی را دراینترنت تلف می کنند تا بتوانند مطلب مورد نیاز خود را پیدا کنند، اگر شما بتواند نیازهای اصلی آنها را از طریق تولید محتوا مورد پوشش قرار دهید، میتوانید به یک منبع معتبر تبدیل شوید.

به موضوع اصلی سطحی نپردازید

یکی از مشکلات اصلی اکثر مقالات وبسایتها این است که مطالب کاملا تیتروار و بدون بیان جزییات مطرح می شود.اگر شما به مساله تخصصی می پردازید، باید سعی کنید تمامی اطلاعات و مسائل جز آن را بیان کنید. جزیی پرداختن به موضوع اصلی باعث تمایز وبسایت شما با دیگران می شود.

در چند مقاله متفاوت به بررسی موضوع بپردازید

گاهی بعضی از موضوعات هستند که چند جنبه برای توضیح دارند اما با یک موضوع یکسان. برای مثال همین مقاله که برای شما نوشتیم. روش های تولید محتوا فراوانی با جنبه های مختلفی وجود دارد. شما می توانید در هر مقاله، روش ها و ایده های مختلف را توضیح دهید. البته این نکته را در نظر بگیرید که ایده های شما باید دارای جنبه های مختلفی باشند نه اینکه دنباله هم باشند.

مخالف بقیه بنویسید

اجازه بدهید که با یک مثال این مورد را بیان کنیم. شما به عنوان یک بازاریاب محتوا نقش مفید شبکه های اجتماعی را م یدانید و آن را یک نیاز ضروری می دانید و همه در این خصوص دارای نظر یکسان با شما هستند اما شما ایندفعه به جای خوبی شبکه های اجتماعی برای بازاریابی محتوا، ضررهای آن را بنویسید. این نوع مقالات نشان میدهد که شما به نکاتی توجه میکنید که دیگران توجهی نمی کنند و باعث تمایز شما با دیگران می شود. به اینها در دنیای تولید محتوا میگویند ” تکنیک خوانده شدن مقاله “

یک لیست از مقالات تولیدی خود داشته باشید

یک لیست کامل از تمامی مقالات تولیدی وب سایت خود تهیه کنید. مزیت اینکار این می باشد که شما به راحتی میتوانید نسبت به موضوع اصلی وبسایت خود، به بقیه بخش ها بک لینک بدهید.

بهترین مقالات تولیدی دیگر وب سایت را قرار دهید

همیشه هستند افراد متخصصی که برای دیگر وبسایتها می نویسند. شما باید این افراد را پیدا کنید و مقالات آنها را در وبسایت خود قرار دهید. منظور ما کپی کردن نیست بلکه به شیوه و نگارشی متفاوت محتوای آنها را با ذکر منبع در بخش مقالات خود قرار دهید. البته بهتر این تکنیک را هفتگی یا ماهانه انجام دهید. این کار باعث می شود که سایت های رقیب شما اقدامی مشابه شما انجام داده و که باعث لینکدهی به سایت شما می شود.

مقالات آموزشی تولید کنید

افزایش ترافیک با تولید محتوا

همیشه مردم دنبال جواب سوال “چگونه ” هستند پس باید در تولید محتوای خود بتوانید به اینگونه سوالات پاسخ دهید. خیلی از کاربران هستند که دارای ایده های آموزشی می باشند، شما می توانید با کمک آنها یک مقاله آموزشی تولید کنید و همچنین به آنها کمک کرده اید که مطلب و محتوای آنها در اینترنت نشان داده شود. یک مزیت این روش این است که نویسندگان محتوای شرکت شما، در رزومه کاری خود اسم شرکت و وبسایت شما آورده که کمک به برندسازی شما نیز میکند.

تمامی رازها و افسانه های کسب وکار خود را بیان کنید

هر کسب و کاری برای خود دارای رازها و افسانه های زیادی است که گاهی این مسائل باعث اشتباه کاربر و اطلاع نادرست به آنها می شود. شما باید تمامی این رازها و شایعات  را بیان کنید و بیان و دلیل های کافی آنها را رد یا اثبات کنید.

فرمت مقالات خود را در تولید محتوا بروز کنید

همیشه راه های جدید تولید محتوا ایجاد می شود. شما باید به عنوان یک بازاریاب محتوا، اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنید. بهترین نقطه شروع هم مقالات قدیمی و بازنشر مجدد آنها است البته به طوری که لینک آدرس عوض نشود یا موضوع اصلی مقاله تغییر نکند. امروزه تولید اینفوگرافیک یا عکس بیشترین تاثیر را برمخاطب دارد، همچنین نوع فونت هایی هم که استفاده می شود بر میزان خوانایی تاثیر بسزایی دارد پس باید دراین خصوص اطلاعات خود را بروز کنید و از تکنیک های فرمتی جدید استفاده کنید.

سئو مکانیکی

هنگامی که تولید محتوای شما تمام شد، کار و وظیفه اصلی شما شروع می شود. محتوای خود را براساس سئو بنوسید. یعنی تمامی تکنیک ها مانند به کاربردن کلمات کلیدی، عنوان ها و چگالی را براساس آخرین الگوریتم سئو رعایت کنید.

نکات نگارشی را در تولید محتوا به درستی رعایت کنید

یکی از نکات پایه و اولیه ای که باید قبل از انتشار مطلب به آن توجه ویژه نمود، نکات نگارشی است. به کار بردن صحیح این نکات مانند ویرگول، کاما و نقطه  وغیره از اهمیت ویژه ای در تولید محتوا برخوردار است. به کار بردن اشتباهی هرکدام از این قواعد، باعث کج فهمی مطلب توسط خواننده می شود و تمامی زحمات شما را هدر می دهد.

مطالب طولانی بنویسید

اندازه یک محتوای استاندارد برای وبسایت، بین 2 تا 3 هزار کلمه می باشد. حداقل تعداد کلمه ای که میتوانید به کار ببرید 500 کلمه است.اگر مطلب شما کمتر از 500 کلمه باشد، از نظر گوگل ممکن است جریمه شوید چون اصلا بلاگ در نظر گرفته نمی شود و اگر بیشتر از 4 هزارکلمه باشد، بهتر است آن را در دو مقاله تقسیم کنید.

متا تگ ها عنوان  را جدی بگیرید

اولین قسمتی که توسط گوگل خوانده می شود، متا تگ عنوان می باشد. پس باید مناسب با متن بنویسید چون اگر گوگل متوجه شود که عنوان شما هیچ ارتباطی با محتوای شما ندارد، وبسایت شما را جریمه خواهد کرد.

متا تگ توضیحات را فراموش نکنید

این متاتگ هم مانند عنوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به بهینه سازی رتبه وبسایت شما کمک بسیاری می کند. وقتی که وبسایت شما توسط موتور جستجو در صفحه نشان داده می شود، توضیحات شما، زیر عنوان سایت شما نشان داده می شود. گوگل یکی از متاتگهایی را مورد بررسی قرار می دهد، همین متا تگ توضیحات می باشد. در مقاله های کمتر از 500 کلمه نوشتن این متاتگ الزامی است اما در اکثر مقالات اگر هم ننوشتید، خود گوگل متوجه می شود و به نوعی تولید می کند.

کلمات کلیدی را به درستی استفاده کنید

هیچ موردی مانند کلمات کلیدی، نمی تواند رتبه وبسایت شما را خراب کند. متسفانه اکثر تولیدکنندگان محتوا فکر می کنند هر چه بیشتر کلمه کلیدی را استفاده کنند، شانس نشان دادن مقاله آنها بیشتر است. براساس چگالی کلمات کلیدی، متوسط استفاده هر کلمه، 2 الی 3 درصد کل کلمات در یک مقاله می باشد.

از تکنیک های کلاه سیاهی در تولید محتوا اصلا استفاده نکنید

گوگل اصلا تکنیک های کلاه سیاهی را دوست ندارد و سریعا متوجه شده و هر وبسایتی را که از این تکنیک ها استفاده کرده باشد مورد جریمه گوگل قرار می گیرد.

ایجاد لینک های داخلی بین صفحات وب سایت

شما زمانی که یک صفحه ای را ایجاد می کنید، بعد از مدتی توسط گوگل ایندکس می شود. اگر این صفحه بعدا خوانده نشود، رتبه ای که وبسایت شما توسط این صفحه بدست آورده است، کم کم از بین میرود پس شما باید با استفاده از تکنیکهایی مجدد این صفحه را به گوگل نشان دهید و بهترین تکنیک ایجاد لینک های داخلی بین صفحات است مخصوصا بین مقاله های مختلف.

معرفی منبع و لینک به آن

اگر مقاله خود را وبسایتی دیگر رونوشت کرده اید، بهتراست منبع آن را ذکر کنید و لینک به منبع آن را قرار دهید تا توسط گوگل جریمه نشوید و اینکه کاربر به شما اطمینان میکند که محتوای تولیدی شما دارای اعتبار می باشد.

شکل و زیرعنوان را فراموش نکنید

در تولید محتوا باید به چند نکته دقت داشته باشید : اول اینکه نوشتن متن خالی باعث اذیت شدن کاربر می شود و میتوان گفت که اصلا متن شما به هیچ وجه خوانده نمی شود. باید سعی کنید متن خود را بشکنید و برای هر قسمت یک زیرعنوان جداگانه و عکس به کار ببرید چون باعث بهتر خوانده شدن متن می گردد و کاربر متن شما بهتر درک میکند.

محتوای شما باید در گوشی موبایل به درستی نشان داده شود

تولید محتوا و مشاهده در موبایل

امروزه اکثرا کاربران از طریق گوشی موبایل خود به اینترنت متصل می شوند پس محتوای شما باید به خوبی در گوشی ها نمایش داده شود. مهمترین بخش اندازه قلم متن می باشد.

خود را معرفی کنید

برای کاربری که برای بار اول مقاله شما را می خواند، خیلی مهمه که بداند شما کی هستید؟ بهتر است در بخشی از مقاله، شرکت و خدمات خود را معرفی کنید مثلا می توانید برای مثال از شرکت خود استفاده کنید و تجربیات خود را قرار دهید، چون هم مثال را برای کاربر ملموس تر کرده اید و همچنین خود را معرفی کرده اید.

مقالات مرتبط را بخش بندی کنید

یکی از استراتژی های تولید محتوا این است که هر محتوا و مقاله ای که ایجاد می شود، در یک بخش قرار گیرد چون هم کاربر میتواند با توجه به علاقه خود وارد بخش مربوطه شود و هم لینک دهی داخلی آن آسان تر است.

انواع محتوا؛ بررسی روش های تولید محتوا سایت

آنچه را که در این مطلب می‌خوانید:

در نظر گرفتن انواع محتوا، به شما کمک می کند تا همیشه مطابق نیاز کاربر پیش بروید و جزء اولین انتخاب‌های او باشید. روش‌هایی که برای تولید محتوای سایتتان انتخاب می‌کنید، به صورت مستقیم روی میزان بازدید از سایت تاثیر می‌گذارند. این روش‌‌ها چه چیزهایی هستند؟

انواع مختلف محتوا در واقع اطلاعات و تجربیاتی است که به شکل­‌های مختلف و از روش­‌های مختلف به کاربر در زمینه مرتبط ارائه می­‌گردد. انواع محتوا چند دسته کلی تقسیم‌بندی می­‌شوند. البته باید این مقاله به روز رسانی می‌شود و بعد از چند وقت باید دوباره به آن سر بزنید زیرا سبک‌های مختلف محتواها به صورت کامل در این بخش دیده خواهد شد. در ادامه در رابطه با دسته‌بندی محتوا­ها آشنا می­‌شویم.

انواع محتوا چیست؟

 • محتوای متنی
 • محتوای تصویری
 • محتوای تعاملی
 • محتوای ویدئویی
 • پست­های وبلاگ
 • کتاب الکترونیکی
 • نقد و بررسی
 • صفحه راهنما و قوانین
 • محتوا ایجادی مخاطب
 • مقایسات
 • منابع و ماخذ
 • سوالات متدوال
 • مدارک و جوایز

در بین دسته‌بندی انواع محتوا مورد اول یعنی محتوای متنی از بقیه موارد مهم تر و کاربردی است. درادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. در واقع تمام انواع محتوا یکدیگر را کامل می‌­کنند اما هریک کاربرد و تفاوت­هایی دارند.

۱- محتوای متنی؛ رایج‌ترین نوع از انواع محتوا

مهمترین نوع محتوا محتوای متنی و مکتوب است.ابتدا به این دلیل که قطعا علاوه بر سایر انواع محتوای موجود در مقاله و یا نوشته­تان شما قطعا نیاز به زیرنویس و توضیحات متنی دارید تا هم توضیحات کامل و بدون شبهه برای محتوای خود ایجاد نمایید و همچنین seo (بهینه سازی موتور جستجو) محتوای خود را بهبود بخشید. شما  برای داشتن رتبه بالای در موتور­های جستجو نیاز به محتوای با کیفیت و مکتوب دارید  بنابراین وجود این نوع محتوا نسب به سایر انواع آن تقریبا ضروری است.

در واقع اگر بهتر بخواهم محتوا متنی را برای شما باز کنم باید بگویم خوراک اصلی سایت شما این سبک از نوشته است و باقی موارد انواع محتوا می‌تواند نرخ کلیک و بیشتر دیده شدن شما را بالا ببرد، پس می‌توان نتیجه گرفت بیشترین حد از توان و تعامل را باید روی این قسمت از سایت خود بگذارید؛ برای همین است که می‌گویند محتوا پادشاه است و واقعا هم می‌تواند در سایت پادشاهی کند به شرطی که با اصول خوبی پیش رفته و بتواند به خوبی برای شما جایگاه مورد نظرتان را کسب کند.

برای تولید این نوع از محتوا راه‌های زیادی را دارید که می‌توانید تست کنید، فریلنسرها،شرکت های تولید محتوا، سایت‌های محتوایی و… اما باید ببینید با توجه به کسب و کار شما و نوع تخصصی که دارید کدامیک از گزینه‌ها کاربردی‌تر است؛ ما همیشه بهترین پاسخ‌ها را در کسب و کار خود از شرکت‌های تولید محتوایی دیده‌ایم و این در کسب و کار‌های محتلف متفاوت است.

مثال هایی از محتوای متنی

 1. پست­های وبلاگ

بهترین نوع از انواع محتوا نویسی جهت معرفی و رونق بخشی به برندها محتوا از نوع وبلاگ نویسی است. این نوع محتوا نه تنها جهت بهبود سئو به شما کمک می­کند بلکه از این طریق سابقه شروع فعالیت برای برند خود می‌­سازید و از طرفی آگاهی مخاطب در مورد برند مورد نظر افزایش می‌­یابد. وبلاگ نویسی راه‌­های مختلفی دارد که بسته به نوع محتوا ارائه می‌­شود. وبلاگ نویسی می‌­تواند شامل­ نقل ­قول، اعلام ­اخبار، محصولات، رضایت مشتری، آموزش مرحله به مرحله، مقایسه، لیست ها، نکات مختلف و … باشد.

 1. ایجاد دفترچه راهنما یا قوانین

این مورد در حالتی کاربری است که محتوا و یا برند شما به درجه‌ای از پیشرفت رسیده باشد، که بتوانید آن را به درجه پیشرفته انتقال دهید و به صورت حرفه‌ای برای آن محتوا نویسی از نوع ایجاد دفترچه راهنما و ذکر قوانین جهت اطلاع خواننده و مخاطب نمایید.

 1. کتاب الکترونیکی

نوشتن کتاب‌های الکترونیکی که معمولا در قالب پی دی اف منتش می‌شوند، و ممکن است به صورت رایگان یا غیر رایگان باشند. که در صورت غیر رایگان بودن برای فروش معمولا در سایت‌هایی مثل آمازون در خارج از کشور و سایت‌های پی دی افی ایرانی در داخل کشور منتشر می­‌شوند.

 1. ایجاد لیستی از موارد

یکی از بهترین نمونه محتوا­ها  برای بازاریابان ، مجلات و سایت هایی مانند Buzzfeed است. محتوا را به صورت لیست جمع کنید به ترتیب نام ببرید و در صورت امکان هر مورد را توضیح دهید. لیست­ها یکی از موثرترین انواع محتوا هستند ، به ویژه هنگامی که در پست های وبلاگ اعمال شوند.

 1. نقل قول ها

نقل قول­‌ها توضیحات کوتاهی هستندکه ، می­توانید برای اضافه کردن مطالب خود از نقل قول های تأثیرگذار استفاده کنید.

۲- محتوای تصویری؛ محبوب‌ترین نوع محتوا

در اثر اطلاعات و روابط دیجیتال یکی از مهمترین موارد برای بیشتر دیده شدن محتوا استفاده از محتوای تصویری است،به خصوص اگر انواع محتوا مد نظر مربوط به فضای اجتماعی مثل اینستاگرام باشد. اگرچه محتوای متنی بسیار مهم و ضروری است،اما برای تکمیل و اثر بخشی بیشتر آن باید از محتواهای تصویری مرتبط نیز استفاده نمایید. همچنین نکات مربوط به محتوای تصویری مثل سایز و کیفیت و … را رعایت کنید.مقالات روی سایت باید چگونه باشد؟در ضمن محتوای تصویری بسیار جذاب تر و گیرا تر خواهد بود و در واقع محتوای متنی الزامی و محتوای تصویری جهت گیرایی و دیده شدن کل محتوا است.علاوه بر این محتوای تصویری بسیار در دسترس است و به راحتی می­توان آن را  در یک نگاه پردازش کرد و وجود آن مخاطب را مجبور به خواندن محتوای مکتوب می­نماید.

در آخر این نکته وجود دارد و می­دانیم که در صورت وجود محتوای عکس و تصویر مطالب چندین برابر بیشتر از پیش در ذهن ثبت می­گردند.

مثال هایی از محتوای تصویری

 1. عکس

تصاویر که متدوال ترین و معمول ترین نوع از انواع محتوا ، محتوای تصویری در کل محتوا­ها هستند. همانطور که پیش­تر گفته شد،تصاویر می­توانند توجه از دست رفته مخاطب را ابتدا به تصویر مربوطه و سپس به محتوای متنی در مورد آن جلب نمایند.

سایت­های رایگان زیادی برای پیدا کردن تصاویر در مورد موضوعات مختلف وجود دارد که می­توان از آنها استفاده کرد.مثل flicker،pintrest و …

 1. فیلم کوتاه

فیلم ­های کوتاه مثل کلیپ­های یک دقیقه ای یا مثل استوری اینستاگرام که در موضوعات مختلفی تولید می­شوند مثل مراحل تولید یک محصول،رضایت مشتریان و …

 1. تصاویر اطلاعاتی

نمایش آمار و ارقام و نمودار­هایی ، که در مورد اطلاعات مختلف مربوط به محتوا اصلی وجود دارند.

مثال­های زیادی از این نوع محتوا وجود دارد مثل ویدیو های کوتاه از نمایش 360 درجه به طور مثال یک محصول،اسکرین شات­ها،مجله­ها و … بسته به نوع نیاز از تمام این موارد در محتوا استفاده می­شود.

۳- محتوای تعاملی؛ محتوایی مدرن در سایت

این نوع محتوا در اکثر حالات به صورتی نوشته می­شود که توسط مخاطب ایجاد ­شود.

 1. برگزاری مسابقات و اهدای جوایز مثل مسابقات لایک و کامنت و فالو کردن در اینستاگرام که در نهایت مخاطبان زیادی جذب محتوای کلی شما خواهند شد.
 2. ایجاد انواع محتوا از طریق در نظر گرفتن قسمتی جهت پیشنهادات و انتقادات که در واقع ساخت محتوا به وسیله مخاطب خواهد بود. این روش هم بسیار تاثیر گذار بر جذب مخاطب است.
 3. پرسش و پاسخ و اخذ نظرات مخاطبان که باز هم نوعی ایجاد مخاطب به وسیله مخاطب است.

۴- محتوای ویدئویی؛ محتوایی ترافیک‌پذیر در وب

 1. ساخت ویدئو با کیفیت و حرفه ای جهت به نمایش گذاشتن ویژگی ­های محصول
 2. ویلاگ

اگر برای وبلاگ خود محتوای باکیفیت ایجاد کرده اید ، چرا آن را در قالب ویدیو قرار ندهید و به مخاطبان خود روش های گسترده تری برای استفاده از بینش های خود ارائه دهید. اگر نمی­دانید که از کجا شروع کنید ، از برخی از افراد مشهور YouTube که توانسته اند مخاطبان گسترده را به خود جلب کرده و بازدید بالایی داشته اند الگو برداری کنید.

 1. ساخت ویدیو از فضای کاری و نحوه تولید محصولات

این مورد می­تواند شامل نشان دادن مرحله به مرحله تولید محصولات و یا فضای کلی کارخانجات و یا شرکت باشد. و یا حتی مصابحه با کارمندان و کارکنان شرکت. این باعث می‌شود که انواع محتوای شما واقعی شود و از حالت بی جان و تو خالی خارج شود.

۵- محتوای پست­‌های وبلاگ

بهترین نوع محتوا نویسی جهت دیده­شدن و بازاریابی به خصوص برای یک برند این نوع محتوا است. پست­های وبلاگ هم جهت بهینه­سازی موتور جستجو و سئو محتوا شما موثر هستند و همچنین اگر در حال محتوانویسی برای برند مختص به خود هستید به فرصت­های شغلی بیشتر شما کمک خواهند کرد.

همچنین این نوع محتوا باعث می­شود ، سابقه فعالیت و انتشار محتوا شما برای همیشه ثبت گردد و یک سابقه طولانی برای مطالب­تان ایجاد شود. در ادامه چند نوع از انواع وبلاگ نویسی توضیح می­دهیم.

 • وبلاگ نویسی با شروع سوال چگونه؟ مثل پاسخ به سوالات و یا انتشار آموزش­های کوچک. نمونه­ای از این نوع وبلاگ­نویسی را به طور کامل در سایت wikihow  می­توانید مشاهده کنید.
 • نوشتن مطالب از طریق انتشار نقل قول­ها.
 • ارائه دادن آمار و ارقام در رابطه با محتوا اصلی. مثل نمودار­ها،گزارشات و …
 • ایجاد محتوا با پرسش و پاسخ. (تقریبا مثل محتوا ایجادی توسط مخاطب خواهد بود اما در وبلاگ نویسی استفاده می­شود)
 • انتشار مصاحبه ها مرتبط با انواع محتوا که شامل مصاحبه با اعضای مربوط به یک محتوا ،برند یا شرکت می شود و یا فاراد معروف و تاثیر گذار مرتبط با آن.
 • انتشار اخبار جدید در رابطه با موضوع اصلی محتوا ، اخبار جدید یک برند یا شرکت. مثل معرفی محصول جدید یک شرکت که به تازگی عرضه شده است.
 • انتشار مقایسه­ها مثل مقایسه محصول یک برند با محصولات دیگر.(این نوع محتوا به طور کلی در محتوا متنی کاربرد­های بسیار زیادی دارد.)
 • انتشار راهنما­های قدم به قدم (مرحله به مرحله) ، مثل آموزش استفاده از یک محصول و یا آموزشات دیگر.
 • انتشار پاسخ به چرا­ها. این مورد تقریبا شبیه به سوالات متداول است با این تفاوت که در فضای وبلاگ منتشر می شود.
 • ایجاد تحقیقات با سند و مدرک
 • منتشر کردن نکات مهم، مثل برگزاری مسابقات و یا نزدیک شدن به پایان یک مسابقه و یا تخفیف یک محصول از یک برند.
 • توضیح در مورد بهترین روش­ها

۶- محتوای کتاب الکترونیکی

نوشتن کتاب­‌های الکترونیکی که معمولا در قالب پی دی اف منتشر می­‌شوند، ممکن است به صورت رایگان و یا غیر رایگان باشند که در این حالت برای فروش معمولا در سایت­هایی مثل آمازون منتشر می­شوند و این مورد هم یک نوع از انواع محتوا است.

۷- محتوای نقد و بررسی

در این نوع محتوا نویسی شما مطالب خوب و مفید را ب مخاطب توصیه می نمایید و آن­هایی که مناسب و خوب نیستند ، نقد می­کنید. به طور مثال در مورد نقد و بررسی یک کتاب که یک نمونه بسیار عالی است ، از این جهت اطلاعات شما را هم افزایش می­دهد.

این کار بسیار ساده است شما در چند مرحله به راحتی می  توانید یک کتاب را نقد و بررسی کنید. به این ترتیب که ابتدا  کتاب را در یک الی پنج جمله به طور کامل معرفی می­کنید ، سپس در حدود همان یک الی پنج جمله نویسنده آن کتاب را معرفی خواهید کرد.

۸- Lead Magnet یا سرنخ ربا

خیلی وقت‌ها کاربر‌ها به راحتی اطلاعات شخصی‌شان را در اختیار سایت‌ها قرار نمی‌دهند. حتی علاقه‌ای به عضویت در خبرنامه هم ندارند. در این مواقع برای تکمیل کردن بانک اطلاعاتی خود نیاز به راه دیگری دارید.

شما می‌توانید با در اختیار گذاشتن یک سری خدمات رایگان در اختیار کاربر از او اطلاعاتی را بخواهید. مثلا برای دانلود انواع محتوا ، نیاز باشد که در سایت عضو شود یا در پیامی که برای او ارسال می‌شود از او بخواهد که ایمیل یا شماره خود را وارد کند.

یا پیشنهاد‌های ویژه‌ای را برای کاربران در نظر بگیرید که تنها با وارد کردن اطلاعات خود به آن‌ها دست پیدا کنند. مثل تخفیف برای اعضای سایت، امکان دانلود محتوا، خدمات محدود رایگان و… از این راه به راحتی راه ارتباطی با کاربران ایجاد می‌کنید.

۹- موشن گرافیک؛ انیمیشن بزرگسالان

از آنجایی که نمای بصری سایت تاثیر بسیار زیادی در جذب کاربر دارد، هرچقدر در زمینه ظاهر سایت و آماده سازی محتواها خلاقیت و سلیقه به خرج دهیم باز هم  کم است.

موشن گرافیک انیمیشنی است که صدای گوینده به همراه موسیقی متن روی آن قرار می‌گیرد. در این نوع تولید محتوا، اهمیتی ندارد موضوع سایت شما چیست، با هر موضوعی می توان سناریو نوشت و آن را به حالت انیمیشن کوتاه تبدیل کرد.

دیدن موشن گرافیک برای کاربر جالب است و باید در چیدمان المان‌ها ماهربود. هرچه کیفیت تولید این محتوا بالاتر باشد، شانس بیشتری در جذب مخاطب خواهید داشت. فراموش نکنید دیدن ویدئو برای کاربران جذابیت خاصی دارد و انتقال مفاهیم از این راه راحت‌تر و موثر‌تر است. البته تاثیر بالای آن در سئوی سایت را هم نادیده نگیرید.

۱۰- محتوای وبینار

وبینارها یا همان کنفرانس‌های مجازی، خیلی از مسائل را برای افراد راحت تر کرده است. در زمان‌هایی که زمان کافی برای شرکت در برخی از دوره‌ها را ندارید یا از نظر مکانی امکان دسترسی نیست، وبینار بهترین گزینه است.

تولید انواع محتوا با قرار دادن وبینار در سایت، به ویژه برای سایت‌های آموزشی، کاربران زیادی را به خود جذب می‌کند. چون این محتوا در پایان در اختیار افرادی که در آن شرکت کرده‌اند قرار می‌گیرد و می‌توانند چندین بار آن را مشاهده کنند، جذابیت زیادی برای کاربران دارد. البته ساخت محتوا به این روش برای سایت‌های خاصی قابل انجام است.

۱۱- پادکست ها؛ نیاز افراد پر مشغله

پادکست در واقع یک فایل صوتی یا تصویری از انواع محتوا است. در برخی از سایت‌ها مثل سایت‌های خبری، آموزشی و یا مجله‌های اینترنتی قراردادن این محتوای مجازی نتایج خوبی به همراه دارد.

به طور مثال افرادی هستند که زمان کافی برای مطالعه و دنبال کردن مباحث مورد علاقه‌شان به صورت متنی ندارند. پادکست ها به ویژه پادکست‌های صوتی در حین رانندگی و یا در حین کار نیاز‌های افراد  را برطرف کرده اند. فقط کافی است کاربر در زمان کوتاه پادکست مورد نظر خود را دانلود کند و در زمانی که مشغول به کار می‌شود به آن گوش دهد.

پادکست‌ها در هر موضوعی تولید می‌شوند. مصاحبه افراد، اخبار صنعت، آموزش‌ها، شعر و داستان، بحث و گفتگو‌ها برخی از محتوای پادکست‌ها هستند.

۱۲- محتوای دوره‌های آموزشی؛ اثبات کیفیت سایت

برگزاری دوره‌های آموزشی، حس اعتماد برای کاربر ایجاد می‌کند. زمانی که دوره‌ی آموزشی توسط سایتی، به صورت رایگان و یا با هزینه معقول ارائه می‌شود، این حس به کاربر داده می‌شود که توانمندی‌های سایت در سطح بالایی قرار دارد.

این محتوای آموزشی معمولا در قالب فایلی برای دانلود ارائه می‌شود که حتی می‌توان با دریافت اطلاعات از کاربر این فایل را در اختیار او گذاشت. بانک اطلاعاتی به‌دست آمده، به کارتان می‌آید.

این نوع محتوا نویسی، بیشتر مناسب سایت‌هایی است که در حوزه تولیدی یا صنعتی فعالیت دارند. با ارائه دوره، خود را به مشتری ثابت می‌کنند.

همینطور چون این آموزش‌ها در قالب فیلم هستند، طرفدار‌های زیادی دارد و به سئوی سایت نیز به شدت کمک می‌کند.

۱۳- محتوای خبرنامه؛ خبر می‌ دهد یا می گیرد؟

حتما با باز کردن برخی از سایت‌ها با پیغام “آیا می‌خواهید در خبرنامه عضو شوید؟” مواجه شده‌اید. تنها با وارد کردن آدرس ایمیل، خبر‌هایی درباره محتوای سایت هرازچند گاهی ارسال می‌شود.

حس دریافت اطلاعات مفید و رایگان حتما حس خوبی را برای شما به همراه دارد و شاید باعث علاقه ی خاصی به سایت هم پیدا کنید. با ارسال این اخبار دائما به شما یادآوری می‌شود که این سایت هم وجود دارد وهیچوقت آن را فراموش نخواهید کرد. در واقع یک پیام همیشگی از طرف سایت است که می‌گوید: “من را فراموش نکنی!” البته در بین این اخبار تبلیغاتی مثل تخفیف‌های سایت، تغییرات آن و… هم ارسال می‌شود. استفاده از این نوع محتوا از انواع محتوا را دست کم نگیرید.

۱۴- محتوای اینفوگرافیک؛ جادوی تصویر

وقتی سایت‌ها را بالا پایین می‌کنیم با انواع محتوا هایی رو به رو می‌شویم که در کمترین زمان ممکن، اطلاعات خوبی به ما می‌دهند و ما را علاقه مند به خواندن می‌کنند. جذابیت گرافیکی در کنار گزیده گویی نوشته باعث تولید محتوای مفید و جالب توجه می‌شود.

این نکته را باید در نظر داشت که کاربر به دنبال سریع ترین و صریح ترین جواب به موردی است که جستجو کرده است. بنابراین با ایجاد محتوایی که توضیحات کوتاه در کنار زیبایی بصری دارد، می‌توان او را جذب سایت خود کرد.

۱۵- آزمون ها؛ نوع جاذبه‌ای محتوا

نگه داشتن کاربر داخل سایت، مهارت خاصی نیاز دارد که با به کارگیری انواع مختلف محتوا و محتوا نویسی خوب، عملی  می‌شود. یکی از روش‌های تولید محتوا، استفاده از آزمون‌ها است. مثلا آزمون خودشناسی! شاید در ابتدا خیلی مهم به نظر نیاید اما باید بدانید که وجود آزمون‌های این چنینی در سایت، افراد زیادی را درگیر خود می‌کنند و در این بین سایر محتوای سایت را هم می‌بینند.

این آزمون‌ها حتی با توجه به موضوع اصلی سایت می‌تواند دسته بندی شوند. مثلا در سایت فروشگاه الکترونیکی کتاب می‌توان از کاربر بپرسید که کدام یک از موضوعات زیر مورد علاقه او هستند؟ خلاقیت در طرح این گونه محتوا، باعث ماندگاری کاربر در سایت شما شده و به سئو سایت کمک می‌کند.

۱۶- بررسی موردی؛ جلب اعتماد مخاطب (Case Study) کیس استادی

یکی از روش‌های تاثیر گذار روی مخاطب به‌ویژه در سایت‌های فروشگاهی، است. مثلا مشتری پس از خرید از سایت شما، از محصولی که به‌دستش رسیده عکس یا فیلم می‌گیرد و یا حتی برای شما رضایت از خرید را می‌نویسد. کاربران با دیدن این تعامل و رضایت افراد، بیشتر به سایت شما و کیفیت محصولتان اعتماد می‌کنند. توجه داشته باشید هر‌چه‌قدر مخاطب بیشتر در جریان روند کاری انواع محتوا شما قرار بگیرد بیشتر اعتماد میکند تا اینکه همه‌چیز مخفیانه باشد.

۱۷- محتوای معرفی محصولات؛ راهی برای معرفی سایت

برخی از کاربران از اولین سایتی که با آن رو‌به‌رو می‌شوند، خرید می‌کنند. در حقیقت آن‌ها سایت قبلی که از آن خرید کرده‌اند را بررسی نمی‌کنند و با ذهنیت قبلی از محصولات سایت، دیگر به آن بر‌نمی‌گردند. شما باید محصولات جدید را از راه‌های مختلف معرفی کنید. مثلا به بانک اطلاعاتی که از کاربران جمع کرده‌اید پیام بفرستید، و به آن‌ها اطلاع دهید که محصولات جدید با فلان ویژگی‌ها در سایت موجود است. البته حتی در سایتتان امکانی را فراهم کنید که در صورت موجود نبودن کالایی که مشتری آن را جستجو کرده، پس از موجود شدن به او اطلاع داده شود.

۱۸- محتوای صفحه فرود؛ لندینگ پیج

صفحه‌ی فرود، صفحه‌ای از سایت است که مخاطب با دیدن آن درگیر سایت می‌شود. این صفحه، صفحه ای از سایت شماست که مخاطب متوجه می‌شود که این سایت متناسب با نیاز او است یا خیر!

بنابراین باید در طراحی این صفحه نکات مهمی را قرار داد تا کاربر را جذب خود کند. یکی از ویژگی‌های مهم این صفحه قابلیت انجام کاری توسط کاربر است که اصطلاحا به آن Call To Action  می‌گویند. انواع محتوایی که داخل این صفحه گذاشته می‌شود باید به مخاطب این حس را بدهد که اگر از محصولات یا خدمات این سایت استفاده نکند چه چیز بزرگی را از دست داده است. هر صفحه‌ای از سایت، صفحه فرود محسوب نمی‌شود.

۱۹- محتوای پیشگویی!

سبک دیگری از ایجاد محتوای متنی، نوشتن پیش‌بینی آینده‌ی کسب و کار شما است. یعنی چی؟ یعنی اینکه به مخاطبانتان بگویید که با گذر زمان به چه جایگاهی می‌رسید و همینطور چه برنامه‌ای دارید. وقتی کاربر متوجه شود که چه برنامه‌هایی برای این سایت و توسعه‌اش وجود دارد بیشتر جذب می‌شود و اعتماد می‌کند. در واقع پیش‌بینی آینده سایت حس واقعی بودن و پویایی را به کاربر انتقال می‌دهد.

۲۰- محتوای دمو؛ نمایش آنچه که دارید

همانطور که در موارد قبلی هم اشاره شد، محتوای تصویری در انتقال مفهوم موفق‌تر بوده و مخاطب بیشتری هم جذب می‌کند. یکی از این موارد ساخت دمو است. دمو، یک ویدئو کوتاه یا به بیان بهتر یک نسخه نمایشی از آنچه که شما دارید، است. حتما در ابتدای بازی‌های کامپیوتری با ویدئو‌هایی مواجه شده‌اید که پیش نمایشی از بازی را به شما نشان می‌دهد.

گاهی مشتری شما تنها در تصمیم برای خرید مردد است و انتخاب خود را تقریبا نهایی کرده است. در واقع با این سبک تولید انواع محتوا پیش نمایشی از آنچه که مشتری می‌خواهد را به او نشان می‌دهید.

۲۱- محتوای تاریخی؛ اثبات حقانیت شما است

پیشینه تاریخی کسب و کار شما، باعث می‌شود تا مخاطب بداند با چه کسانی در ارتباط است. اگر این معرفی از بنیان‌گذاران یا صاحبان کسب و کار و یا مدیریت سایت به صورت ویدئو باشد، اعتماد زیادی ایجاد می‌کند. همانطور که اشاره کردم در جریان قرار دادن کاربران و مخفی نبود برخی از اطلاعات، مخاطب را قانع می‌کند که سایت پیش رویش واقعی و بدون مشکل است.

۲۲- محتوای تعاملی؛ راه برون رفت از ترافیک کم برای سایت

ایجاد تعامل بین کاربر و سایت حس خوبی را به کاربر می‌دهد. یکی از این تعاملات، نظرسنجی است. از مخاطبان بپرسید که چه محتوایی دوست دارند یا از آن‌ها بخواهید راجع به برخی از مسائل سایت یا محصولات نظر بدهند. البته باید حتما به نتیجه این نظرسنجی‌ها اهمیت بدهید و آن‌ها را اجرا کنید. این کار از چند نظر برای شما سود به همراه دارد:

 1. مخاطب از اینکه نظرش برای سایت مهم بوده حس خوبی نسبت به سایت بدست می‌آورد.
 2. شما نیاز اکثریت مخاطبانتان را می‌شناسید و مطابق آن پیش می‌روید درنتیجه بازدهی بالاتری هم خواهید داشت.
 3. وقت و هزینه خود صرف تولید محتوا یا تامین محصول کاربردی و پر بازده می‌کنید.

۲۳- محتوای اسپانسری؛ مخاطب بگیرید

زمانی که شما مخاطب هدف خود را شناسایی می‌کنید پس حتما با سلیقه او هم آشنا شده‌اید. شاید برخی مراسم‌ها یا ایونت‌ها در حوزه کاری شما نباشد، اما مخاطب مشترک با آن‌ها دارید. با مثال عرض می‌کنم، شما سایت طلا و جواهر دارید برگزاری ایونت در ارتباط با لباس عروس در حوزه کاری شما نیست. اما شخصی که لباس عروس می‌خواهد، طلا هم نیاز دارد بنابراین می‌توانید اسپانسر برنامه‌ی مربوط به لباس عروس شوید و خود را به مخاطبان معرفی کنید.

البته در نظر داشته باشید که حتما باید در جای درست سرمایه گذاری کنید وگرنه احتمالا بازخوردی نخواهید داشت.

۲۴- محتوای صفحه راهنما و قوانین

این امر باعث می­شود انواع محتوا بسیار حرفه‌ای و تخصصی به نظر بیاید. می­توان این نوع دفترچه­ها رابه صورت اکترونیکی و در قالب پی دی اف هم منتشر کرد. بر خلاف وبلاگ نویسی که یک پست ممکن است به طور موقت منتشر شود ، صفحه راهنما و قوانین مربوطه به طور ثابت منتشر می­شوند. و باید برای ارائه آن­ها مدارک آموزشی و آمار جهت اثبات محتوا ارائه دهید.

۲۵- محتوای ایجاد شده توسط مخاطب (ugc)

گاهی اوقات بخشی از محتوا یک موضوع توسط مخاطبان آن ایجاد می‌­شود که اصطلاحا به آن UGC می‌گویند؛ این نوع محتوا از روش­های مختلفی تولید می­شود. به طور مثال در مورد یک برند مدیر محتوا می تواند تمام رضایت مندی­های مشتریان را به عنوان محتوا با سایرین به اشتراک بگذارد و به این صورت محتوا ایجادی مخاطب خواهد داشت.

معمولا وقتی آگاهی پیدا می­کنیم که یک مشتری قبلا چیزی که ما قصد خرید آن را داریم، خریده و راضی بوده است، با خیال راحت تر به ادامه خرید­ آن محصول می­پردازیم. بنابراین این نوع محتوا جهت توسعه کسب و کار بسیار کارآمد است.

۲۶- محتوای منابع و ماخذ

یکی دیگر از انواع محتوا متنی استفاده از منابع و ماخذ است. که در صورت ذکر کامل نام و صفحه و آدرس منبع این عمل سرقت ادبی که محسوب نمی­شود هیچ ، چه بسا محتوا کامل و جامعی خواهد بود.

ذکر منابع برای سئو هم بسیار مفید است، چون از معروف ترین و پرتکرار ترین کلمات استفاده خواهد شد.

۲۷- محتوای مقایسات

این نوع محتوا نویسی برتری محتوا شما نسبت به سایر محتوا­ها را به مخاطب نشان می­دهد. این مورد می­تواند مقایسه دو محصول از دو برند نیز باشد. یا حتی دو محصول از یک برند و تفاوت­های آن­ها که هر کدام چه نیازی از مشتری را برطرف خواهند کرد؟

۲۸- محتوای سوالات متداول

این مدل ار محتوا متنی در وبلاگ نویسی هم استفاده می­شود. و بسیار مفید و کارآمد خواهد بود. همچنین در وقت مشتری صرفه جویی می­شود. و رفع نیاز مشتری سریع تر محقق می­شود.

۲۹- محتوای مدارک و جوایز

یک نوع از انواع محتوا که به جلب اعتماد ببیشتر مخاطب کمک خواهد کرد.انتشار محتوا متنی از مدارک و جوایز دریافتی در رابطه با محتوا به اعتبار محتوا شما می‌افزاید.

۳۰- به‌روزرسانی محتوا؛ محتوا های قدیمی را کنار نگذارید

محتواهای قدیمی سایت شما در سئوی سایت تاثیر گذارند. همواره آن‌ها را به روزرسانی و ویرایش کنید. نبود محتوا بهتر از محتوای منقضی شده یا غلط است. البته این روش تولید محتوا در زمان هم صرفه‌جویی می‌کند چون دیگر لازم نیست از ابتدا مطلبی را بنویسید. همینطور محتوای تکراری تولید نمی‌کنید.

محتوای به روزرسانی شده یا ویرایش شده، سئوی سایت را هم بهبود می‌بخشد چون محتوای جدید اضافه شده در جستجوها دیده می‌شود. حتی اضافه کردن عکس و ویدئو به محتوا‌های قدیمی به شدت در جذب مخاطب و بهبود سئو سایت تاثیر می‌گذارد.

۳۱- محتوای صفحات سفید یا آینده سفید

صفحاتی در سایت قرار دهید تا فواید محصول سایت شما را به مشتری نشان دهد. در واقع کاربر با دیدن این صفحه می‌داند چه محصولی قرار است به دستش برسد. با این نوع محتوا تصمیم‌گیری را برای مخاطب آسان می‌کنید و در زمان کوتاه اعتماد او را جلب خواهید کرد.

۳۲- پست مهمان؛ استفاده از سایت‌های دیگر

یکی از تاثیر گذارترین محتوا از انواع محتوا ‌ها، آن‌هایی هستند که حس واقعی بودن را به مخاطب انتقال دهند. خیلی از کاربران در ابتدا نمی‌توانند به راحتی به سایت جدیدی اعتماد کنند و اگر سایت فروشگاهی باشد از آن خرید کنند. وقتی از سایت شناخته شده‌تری استفاده می‌کنید و مطلبی را در سایتشان به اشتراک می‌گذارید، ترافیک زیادی را برای سایتتان جذب خواهید کرد.

این نوع محتوا در واقع تبلیغ سایتتان در سایت‌های دیگر و جذب ترافیک است. در قالب پادکست یا ویدئو باشد که چه بهتر. البته برای ریپورتاژ یا همان پست مهمان، سایتی را انتخاب کنید که کاربرانش مناسب محتویات سایت شما باشند.

۳۳- همکاری در محتوا؛ خیر برسانید تا خیر ببینید

همیشه گفته‌اند وقتی با دیگران همکاری می‌کنید به خودتان هم سود می‌رسد. مثل مهمان دعوت کردن، تولید محتوا از راه همکاری نیز به شناخته شدن شما کمک زیادی می‌کند. مثلا محتوای دیگری را که کمی به محتوای سایت شما نزدیک است، به رایگان در اختیار کاربران قرار دهید. در واقع مدیر سایتی به شما می‌گوید تا برای معرفی سایت خود بعضی از محتوا‌های او را در سایت خود بگذارید و در عوض او هم محتوای شما را منتشر می‌کند. به همین راحتی همدیگر را معرفی می‌کنید و کاربر زیادی را جذب می‌کنید. البته فراموش نکنید این کار خیلی ظاهر تبلیغاتی ندارد ولی تاثیر تبلیغاتی دارد.

مثل دانلود رایگان کتاب، دانلود ویدئو‌های آموزشی و غیره.

۳۴- نوشتن در میکرو سایت؛ سایت کوچک شما

شما برای دیده شدن سایتتان، علاوه بر تولید محتوای مناسب، سئو کردن محتوا و به کار‌گیری خلاقیت، باید به شیوه مناسب تبلیغات کنید.

یکی از تبلیغات، ساخت یک سایت دیگر با محتوای سایت اصلی اما به طور جداگانه با آدرس متفاوت است. این مدل محتوا انواع مختلفی دارد و خاصا راجع به موضوع خاصی از کلیات سایت شما توضیح می‌دهد. مثلا در وبلاگ میکروسایت، شما راجع به کسب و کاری که دارید با تصویر برندتان اطلاعاتی را توضیح می‌دهید و آن را جامع و کامل توضیح می‌دهید. درواقع مخاطب نمی‌داند این سایت با سایت اصلی شما ارتباطی دارد.

خلاقیت در ایجاد میکروسایت به جذب مخاطب به شما کمک می‌کند. در حقیقت به خاطر زیاد بود مطالب موجود در سایت اصلی جای مانور برای شما کم است و آن را می‌توانید در میکرو سایت جبران کنید. می‌توانید در میکرو سایت، بازی بسازید و کاربر با انجام آن در نهایت به برند شما برسد.

۳۵- ایجاد محتوای سوالی؛ جذب مخاطب در پست های نوشتاری

همانطور که راجع به محتواهای متنی و تاثیر آن گفته شد، چگونگی نوشتار آن باید به نحوی باشد تا کاربر مشتاق خواندن آن شود.

سعی کنید برای مخاطب سوال ایجاد کنید. مثلا با این سوال محتوای خود را شروع کنید که چرا باید فلان محصول را نخرند؟ درگیر کردن روان کاربر با ایجاد سوال در ذهن او می‌تواند تا پایان متن او را جذب کند تا پاسخ سوالی که شما برایش ایجاد کرده‌اید را پیدا کند.

حتی موضوع محتوا اگر سوالی باشد که خیلی‌ها به دنبال آن هستند کلی سود می‌کنید و در متن به آن سوال پاسخ دهید.

۳۶- تولید محتوای پشت صحنه؛ اهمیت شفافیت در محتوانویسی

اعتماد، اعتماد، اعتماد. تنها زمانی مخاطب جذب سایت شما خواهد شد و از محصولات و خدمات آن استفاده می‌کند که به شما اعتماد کند. برای کاربران روند کاریتان را شفاف سازی کنید. پشت صحنه آنچه را که انجام می‌دهید را در قالب‌‌های مختلف به کاربرها نشان دهید.

عکس، ویدئو، محتوای متنی و حتی در برخی موارد درآمد بیزینس! مثلا اگر سایت فروشگاهی دارید از برخی از کار‌های بسته بندی، ارسال، مسائل مربوط به کارگاه تولیدی و… را به مخاطبان نشان دهید.

موضوع محتوا؛ مشکل گشا باشید

سعی کنید محتواهایی تولید کنید که به نیاز مخاطب بیشتر پاسخ دهد. یعنی چه؟ یعنی مشکلی از مخاطبانتان حل کنید. با انتشار محتواهایی که مشکلات رایجی در حوزه کاری شما هستند و ارائه راه‌کار مشتری را جذب کنید.

حتی کلاس‌های آموزشی نیز می‌تواند در این نوع محتوا بگنجد. البته فراموش نکنید بهتر است این روش را در کنار هدف اصلی سایت پیش ببرید و بیشتر برای شناساندن سایت خود و حتی ایجاد بانک اطلاعاتی از کاربر انجام دهید. مواردی که بسیار در موتورهای جستجوگر، جستجو می‌شوند اینگونه اند: چگونه….؟ چطوری….؟

بنابراین ترافیک زیادی را به سایت شما جذب می‌کند.

۳۷- ساخت محتوای وبلاگی

وبلاگ چیست؟ وبلاگ همان بلاگی است که به حالت ویدئویی درآمده است. از آنجایی که ویدئو بازدید بیشتری به همراه دارد و در سئو سایت تاثیر مثبتی دارد اگر پست‌های خود را ویدئویی کنید بازخورد بهتری می‌گیرید.

ولاگ‌ها به دلیل ساختاری که دارند بیننده بیشتری نسبت انواع محتوا متنی همان موضوع دارند. در واقع وقتی کسی مطلبی را برایتان توضیح بدهد یا در تصویر نشان دهد بهتر و بیشتر متوجه آن می‌شوید.

۳۸- محتوای با شمارش معکوس؛ مخاطبان را هول کنید

شمارش معکوس یا گذاشتن ثانیه شمار در صفحه‌های فرود سایت یا صفحه‌های پربازدید سایت، مخاطب را به هیجان می‌آورد. ایجاد استرس یا به زبان خودمانی هول کردن مخاطب باعث می‌شود برای استفاده از پیشنهاد ویژه شما که مدت کوتاهی دارد سریع تصمیم بگیرد و زود اقدام کند. مثلا فقط سه روز مانده با پایان تخفیف زمستانه فروشگاه اینترنتی… یا فقط دو روز فرصت دارید تا در کلاس‌ فلان ثبت‌نام کنید. کم شدن ثانیه‌ها را هم در صفحه نشان دهید.

۳۹- ورکشاپ؛ ارتباط بیشتر با مخاطب

زمانی که شما کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کنید با کاربران ارتباط بیشتری می‌گیرید و بیشتر هم معرفی می‌شوید و این یک تولید محتوای جدید از انواع محتوا است. البته موضوع مهم و تکراری جلب اعتماد مخاطب به خاطر ارتباطی که ایجاد کرده‌اید را هم نباید نادیده بگیریم. اگر سایت آموزشی دارید که می‌توانید آن را آموزش دهید از برگزاری ورکشاپ و جذب ترافیک جا نمانید. چرا که خیلی از کاربران اینترنت به دنبال کارگاه‌های آموزشی هستند و این کار شما را بیشتر در جستجو‌ها نشان می‌دهد.

زمانی که ورکشاپ برگزار می‌کنید متقاضیان آن بعد از کلاس درصورت رضایت، شما را به دیگران معرفی می‌کنند بنابراین با کیفیت و با قیمت معقول آن را برگزار کنید.

۴۰- ارائه مطالب؛ درگیر کردن مخاطب با محتوای تصویری

کنفرانس‌ها، وبینار‌ها و سایر مطالبی که توسط اشخاص ارائه می‌شوند نیاز به جایی برای نشان دادن مطالبشان دارند. در مدرسه و دانشگاه حتما پیش آمده است که شما بخواهید موضوعی را در کلاس ارائه دهید. محتوای خود را به صورت نکته‌ای در پاورپوینت می‌نویسید و موقع ارائه آن را به نمایش می‌گذارید تا حضار مفهوم موضوع را بهتر درک کنند.

در تولید محتوای سایت هم وقتی از وبینار و کنفرانس و شبیه به آن‌ها استفاده می‌کنید، مطالب خود را با خلاقیت هرچه بیشتر و استفاده بیشتر از عکس‌ها آماده کنید. در آخر هم آن را در اختیار شرکت کننده‌ها قرار دهید تا کلیاتی از موضوع شما داشته باشند و همیشه در ذهنشان ماندگار شوید.

۴۱- محتوای مصاحبه؛ شناسایی بیشتر محتوای سایت

یکی از موضوعاتی که در انواع محتوا‌ ویدئویی و پادکست‌ها خیلی مورد استقبال واقع می‌شود، مصاحبه میزبان از میهمان است. البته در محتوای نوشتاری نیز می‌توان به آن پرداخت. مثل بیشتر محتواهای قابل تولید در سایت، این نوع محتوا نیز به خاطر ایجاد حس نزدیکی و پاسخ به بسیاری از سوالات کاربران، آن‌ها را جذب سایت می‌کند. به دلیل امکان پرداختن به برخی از مسائل حاشیه‌ای در این نوع محتوا اعتماد زیادی را به سمت خود می‌کشد.

۴۲- محتوای نقل قول؛ ایجاد حس انگیزه در کاربران

به طور مثال می‌خواهید کاربرتان را متقاعد کنید تا از فلان محصول شما بخرد. یک شخص معروف زمانی راجع به این نوع محصول نظر مثبتی داده‌ است و از آن محصول استفاده کرده‌ است. شما تنها از استفاده‌ی آن‌ها از محصول و صحبتی که کرده‌اند به نفع خود استفاده می‌کنید.

این موضوع بین اینفلونسر‌ها در شبکه‌های اجتماعی معمول است. این نوع محتوا انگیزه‌ی زیادی در مخاطبان ایجاد می‌کند. حس آموزشی و سرگرمی نیز در این نوع محتوا وجود دارد که ترافیک زیادی را به سمت شما جذب می‌کند.

۴۳- کامنت ها؛ شناسایی نیاز مخاطب در محتوا

همیشه نظر‌های کاربران در زیر پست‌ها را بخوانید و در نظر بگیرید. نظر‌های کاربران شما را برای تولید محتوای بهتر راهنمایی می‌کنند و شما مفید‌تر ایفای نقش خواهید کرد. در واقع ایده‌ی ذهنی شما زمانی به نتیجه می‌رسد که متناسب با نیاز مخاطب باشد.

اغلب با خواندن کامنت متوجه ضعف انواع محتوا و یا محصولاتتان می‌شوید پس به راحتی از کنار آن‌ها نگذرید.

۴۴- پخش زنده یا لایو؛ جذب کاربران پر مشغله

بسیاری از کاربران زمان یا امکان برای حضور در ایونت یا کنفرانس‌های حضوری که شما برگزار کرده‌اید را ندارند. استفاده از پخش زنده یا همان لایو، حتی کاربران پرمشغله را نیز جذب خود می‌کنید. البته علاوه بر این قابلیت، به دلیل ارتباط  زنده با کاربر و دریافت بازخورد از آن‌ها ترافیک زیادی را به دست خواهید آورد.

کاربران در لایو سوالات یا نظرات خود را با شما در میان می‌گذارند و در همان لحظه جواب می‌گیرند. این تعامل حس خوبی را به کاربر منتقل می‌کند و احساس نزدیکی و راحتی با شما خواهد کرد که این خود می‌تواند محتوایی از انواع محتوا باشد.

۴۵- ایجاد چالش در محتوا؛ مخاطب را هیجان زده کنید

یک راه به ظاهر هیجانی و در باطن مفید و کاربردی، درست کردن چالش در سایت است. در حوزه بیزنسی که دارید، چالشی درست کنید. مثلا اگر سایت کتاب‌فروشی دارید، از کاربران بخواهید در مدت یک ماه داستان کوتاهی بنویسند و در صفحات شخصیشان با معرفی سایت شما، منتشر کنند و از بقیه هم دعوت به انجام آن کنند.

ذوق داستان‌نویسی و انجام دیگر چالش‌های جذاب می‌تواند مخاطب زیادی را جذب سایت شما کند. هم‌چنین می‌توانید برای تاثیر بیشتر مانند مسابقه به صورت رندم جایزه هم بدهید که این خود یک نوع از انواع محتوا خلاقانه است.

چالش‌هایی که هیجان افراد را بالا ببرد مثل بازی‌ها، بیشتر استقبال می‌شوند بنابراین خلاق باشید.

۴۶- ترافیک ارجاعی؛ روش پر بازده محتوا

Referral در کلمه به معنی رجوع است. در حقیقت شما به صورت غیر مستقیم با استفاده از آدرس سایتتان ترافیک جذب می‌کنید.

روش‌های زیادی برای ایجاد ترافیک ارجاعی برای انواع محتوا وجود دارد. مثل قرار دادن لینک سایت در صفحه‌های نقد و بررسی سایت‌های دیگر، نوشتن ریپورتاژ یا همان پست مهمان، کامنت‌گذاری در پست‌های دیگران وقرار دادن لینک سایت.

در یک روش این کار را از کاربران خود می‌خواهید. یعنی چی؟ یعنی اینکه شما یک آدرس اختصاصی یا همان لینک اختصاصی که دارید را در اختیار کابران خود قرار می‌دهید. کاربران شما به میزانی که این لینک را بین اطرافیان خود انتشار دهند و آن‌ها از آن استفاده کنند شما تخفیف یا سودی را به کاربر خود می‌دهید.

به بیان دیگر، مثلا شما  URL اختصاصی سایت خود را به کاربر می‌دهید و او زیر مجموعه‌ی شما می‌شود. به او می‌گویید به هر میزان که سایت شما را با انتشار این لینک معرفی کند، درصدی از شما دریافت می‌کند که این درصد می‌تواند سود یا تخفیف باشد.

ترافیک ارجاعی روش خوبی برای معرفی سایت و دریافت ترافیک است.

۴۷- محتوای پیام های درون برنامه‌ای؛ کنار دست کاربر باشید

حتما خیلی از سایت‌ها را دیده‌اید که بعد از بازکردن آن‌ها کنار یا وسط صفحه پیامی به شما نمایش می‌دهد. معمولا نوشته شده که از من بپرسید یا در خدمتم و…

پشتیبانی سایت به صورت آنلاین در اختیار شما هستند تا به محض ورود شما به سایت و وجود سوال یا مشکلی برای شما، آن را رفع کنند.

استفاده از این ابزار باعث ایجاد حس صمیمیت در کاربر می‌شوید و از اینکه سوال او را سریع و راحت پاسخ داده‌اید او را جذب خود می‌کنید.

تاکید می‌کنم از تیم پشتیبانی قوی برای این نوع محتوا استفاده کنید. چون اگر در لحظه جواب کاربر را ندهید ممکن است دیگر به سایت شما نیاید و جوابی که به او داده‌اید هم بیهوده باشد و مخاطب را از دست بدهید.

ناگفته نماند این شکل انواع تولید محتوا باعث افزایش زمان ماندگاری افراد در صفحه شما می‌شود و به بهبود سئوی سایتتان کمک می‌کند.

۴۸- محتوای خطا ها و شکست ها؛ چراغ راه موفقیت

همیشه به ما گفته‌اند که از اشتباهات خود درس بگیرید و شکست‌هایتان شما را نا‌امید نکند.

در موضوع تولید محتوا نیز شما می‌توانید از شکست‌هایتان استفاده مفید کنید. اشتباهات خود را با دیگران در سایت خود در میان بگذارید و آن‌ها را آگاه کنید تا خطا نکنند. این سبک تولید محتوا حس انسان دوستانه‌ی شما را به دیگران نشان می‌دهد و دیگران به شما بیشتر اعتماد می‌کنند.

اگر این شکست‌ها را در قالب ویدئو به اشتراک بگذارید تاثیر بیشتری در مخاطب ایجاد می‌کنید.

۴۹- محتوای پروموشن (Promotion)؛ مسیری برای معرفی

باید با تمام قدرت سایت خود را معرفی کنید. اما چگونه؟

پروموت کردن یا ترویج دادن در الگوریتم‌های رسانه‌های اجتماعی زیاد به چشمتان خورده است. مثلا در اینستاگرام برای پروموت کردن صفحه‌تان به شما پیشنهاد می‌دهد تا در فیس‌بوک پیج را به اشتراک بگذارید.

پروموت کردن، علاوه بر فضای مجازی در دنیای واقعی نیز امکان دارد. برگزاری ایونت‌ها، شرکت در نمایشگاه‌ها، برگزاری فستیوال‌های زمستانه و عیدانه، تخفیف‌های هفتگی یا مناسبتی. به کارگیری انواع محتوا به این سبک در کنار فضای مجازی، ترافیک زیادی را به سمتتان می‌آورد.

۵۰- محتوای فروم (Forum)؛ جایی برای برقراری ارتباط

فروم در لغت به معنی محل مجمع عمومی است. در فروم‌ها افراد راجع موضوعات مختلف با هم گفتگو می‌کنند. صاحب کروم یا به زبان بهتر ادمین سایت، تالار‌های گفتگویی را در اختیار کاربران می‌گذارد تا به بحث و تبادل نظر بپردازند.

برخی از فروم‌ها عمومی و برخی تخصصی هستند که در فروم تخصصی راجع به موضوع خاص و در فروم عمومی راجع به هر موضوعی می‌توان صحبت کرد.

شما می‌توانید با شرکت در فروم‌های عمومی یا تخصصی مربوط به محتوای سایت خود، خود را به دیگران معرفی کنید و یکی دیگر از انواع محتوا را تجربه کنید.

هم‌چنین با میزبانی از فروم در سایت خود، ترافیک زیادی را جذب می‌کنید که با مطرح کردن سوالات و برطرف کردن مشکلاتشان جذب سایت شما خواهند شد. در واقع افراد به دنبال مکانی برای حل مشکلات و مسائل خود هستند که با پیدا کردن آن در سایت شما کاربر همیشگیتان خواهند شد.

ایجاد این تعامل برای دیگران حس اعتماد زیادی نسبت به شما به همراه دارد.

البته در نظر داشته باشید که بسیاری از فروم‌ها قوانین مخصوص به خود را دارند که با بی‌توجهی به آن‌ها توسط ادمین آن، از تالار گفتگو حذف می‌شوید. قوانینی مثل تبلیغ نکردن، صحبت نکردن راجع موضوعات خارج از موضوع فروم و…

۵۱- محتوای صفحات ویژگی؛ تامین نیاز کاربر

صفحات ویژگی، شبیه به صفحات فرود هستند با این تفاوت که راجع به محصول یا خدمات خاصی طراحی شده‌اند.

مثلا ویژگی تنها یک مورد از محصولات یا خدمات سایت شما را جمع‌آوری کرده است. البته کاربردی بودن و خلاقیت در انواع محتوا این صفحه اهمیت زیادی دارد. چون این صفحات باید به خوبی برای موتور‌های جستجو بهینه شوند تا با جستجوی کاربر به او نمایش داده شوند. کلمات کلیدی به کاربرده شده در این صفحات باید هوشمندانه انتخاب شود.

این صفحات بسیار کاربردی هستند چرا که افراد معمولا راجع به یک موضوع خاص جستجو می‌کنند و به دنبال کلیات نیستند و این صفحات نیاز آن‌ها را پاسخ می‌دهد.

۵۲- تولید محتوا ویکی ها یا دایره المعارف ها

غالب افراد به‌دنبال مکانی برای مطرح کردن خود هستند به خصوص اگر رایگان باشد. به همین دلیل است که صفحاتی در فضای مجازی می‌سازند تا فقط روزمرگی‌ها و دلنوشته‌هایشان را به اشتراک بگذارند. برخی از افراد دوست دارند بتوانند دست‌آورد‌هایشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و انواع محتوا های با کیفیت تولید کنند.

سایت ویکی‌پدیا یکی از این سایت‌ها است که افراد می‌توانند اطلاعات خود را بنویسند یا برای دیگران را ویرایش کنند. خیلی از مواقع اطلاعات این سایت را برای ارائه در مدارس و دانشگاه‌ها جمع‌آوری می‌کنند. این صفحات مانند فروم‌ها مکانی هستند تا افراد اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و از شما به عنوان منبع یاد کنند. اینگونه اسم سایت یا برند شما در بین افراد معرفی می‌شود.

۵۳- تحقیقات گردآوری شده؛ راهی برای پیدا کردن موضوع محتوا

خیلی از مواقع نمی‌دانید موضوع محتوای نوشتاری جدید را چه انتخاب کنید. همواره مخاطبان، سوال‌ها و نظراتشان در تولید انواع محتوا به کمک شما می‌آیند.

مثلاً چندباری کاربر‌های مختلف از شما راجع به یک موضوع سوال کرده‌اند طبیعتا این موضوع سوال خیلی‌های دیگر هم می‌تواند باشد و در موتور‌های جستجو به دنبال آن هستند.

فرصت را غنیمت بشمارید و از همین موضوع برای تیتر جدیدتان استفاده کنید. این تحقیقات نه‌ تنها کار را برای پیدا کردن موضوع برای شما آسان می‌کند بلکه به بهینه‌سازی سایتتان و جذب ترافیک هم به شما کمک می‌کند.

در واقع شما دقیقاً دست روی نیاز کاربر می‌گذارید.

۵۴- محتوای ایمیل های اتوماتیک؛ ابراز صمیمیت به کاربر

اگر سایتتان قابلیت ثبت‌نام و عضوگیری دارد. پس از گرفتن ایمیل آن‌ها برایشان به صورت اتوماتیک ایمیل خوش‌آمد گویی ارسال کنید. این کار حس پویایی سایت را به کاربر می‌دهد. همچنین در ایمیل‌ها حتما لینک سایتتان را قرار دهید و کاربر را ترغیب به کلیک کردن کنید. علاوه‌بر بالا بردن ترافیک باعث یادآوری سایتتان نیز می‌شوید.

۵۵- محتوای گفتگو در توئیتر؛ تعامل بیشتر، ترافیک بیشتر

در هفته یا ماه، روز و ساعت مشخصی را در نظر بگیرید و هشتگی که تمام افراد شرکت کننده در گفتگو قرار است استفاده کنند را مشخص کنید با این کار یک محتوای جدید از انواع محتوا را تجربه کرده‌اید.

سوالات و موضوعاتی را مشخص کنید و در نهایت در توئیتر به اشتراک بگذارید. به راحتی در توئیتر فضای مکالمه به وجود آورید و به تبع آن نیاز مخاطب را شناسایی کنید و در آخر ترافیک زیادی را بدست آورید.

۵۶- ارائه مدرک معتبر؛ خودتان را به صورت خاص تری معرفی کنید

همانطور که گفته شد برگزاری دوره‌های مجازی، متقاضیان زیادی به همراه دارد و برای سایت‌های آموزشی درآمد خوبی خواهد داشت. اما اگر در سایت خود امکان برگزاری دوره دارید برخی از آن‌ها را به صورت رایگان و یا با هزینه پایین در اختیاران افراد قرار دهید. در پایان دوره مدرک معتبری به آن‌ها بدهید. چرا؟

افراد با دریافت مدرک حتما آن را در پروفایل‌های خود در فضای مجازی به نمایش می‌گذارند. افراد دیگری که این مدرک را مشاهده می‌کنند و کسانی که به دنبال آن دوره بوده‌اند به سایت شما می‌آیند و این راه یکی از راه های بازاریابی محتوا برای انواع انواع محتوا است.

علاوه بر جذب ترافیک در لحظه، به خاطر شرایط ویژه‌ای که گذاشتید خیلی از افراد دنبال کننده دائمی سایت خود خواهید کرد.

۵۷- محتوای بسته های تبلیغاتی

مثلاٌ تخصص شما راجع به تولید پوشاک نانو است. سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی دیگری هستند که انواع محتوا آن‌ها راجع به طراحی و صنعت پوشاک و مواردی از این قبیل است. برای انواع تولید محتوا نیاز به اطلاعاتی دارند که گاهی ترجیح می‌دهند از صنعتگران آن حوزه به دست بیاورند.

موارد خاصی مثل حوزه کاری شما برای آن‌ها جالب است. در کنفرانس‌هایی راجع به ویژگی خاص کالاهایتان توضیح دهید. آن‌ها برای جذب مخاطب و تولید محتوا، صحبت‌های شما را منتشر می‌کنند و از محصول شما به عنوان نمونه یاد می‌کنند به راحتی تبلیغ می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

خروج
کلید اسکرول خودکار به بالا