ویستا تجارت صعود بزرگترین شرکت ارائه دهنده خدمات آنلاین در کشور...

پشتیبانی و مشاوره 06191015368

info@vistatejaratsoud.ir

بزرگترین ارائه دهنده خدمات الکترونیکی در کشور

مشاوره آنلاین

چرا همه ما به مشاوره روانشناسی نیاز داریم؟

مشاوره روانشناسی با هدف راهنمایی فرد در حل مشکلات تحصیلی، فردی، خانوادگی، ازدواج و شغلی انجام می شود و به ما در شناخت الگوهای فکری و رفتاری خود و تسلط بهتر بر راهکارهای حل مسائل زندگی‌مان و بهبود جنبه های مختلف زندگی کمک می کند.

هدف نهایی از مشاوره، آگاه سازی فرد از مشکلات ذهنی، روحی و رفتاری خود و ریشه های آن و سپس توانمندسازی فرد در حل مشکلاتش به صورت علمی، منطقی و ماندگار است.

رسیدن به این مرحله مستلزم کمک گرفتن از یک مشاور یا روانشناس حرفه ای و باتجربه است. لذا می توان برخی از مزایای دریافت مشاوره روانشناسی در ابعاد مختلف زندگی را به شرح زیر دانست:

 • شناخت منافع و مصالح شخصی در امور مختلف
 • رشد قوه تفکر، قدرت حل مسئله و تغییر الگوهای فکری
 • پی بردن به نواقص شخصیتی و برطرف کردن آنها
 • رفع اختلافات بین فردی
 • کاهش میزان خطا در تصمیم گیری
 • عدم افشای اطلاعات شخصی به دلیل کمک گرفتن از یک فرد حرفه ای و بی طرف

مزایای مشاوره آنلاین به این محدود نمی شود و هر کس با توجه به شرایط خود می تواند از آن سود می برد.

مشاوره روانشناسی آنلاین چیست؟

درمان آنلاین یا مشاوره آنلاین روانشناسی نوعی پیشرفت در حوزه سلامت و بهداشت روان است که در آن مشاور یا درمانگر با استفاده از اینترنت و بدون نیاز به مراجعه حضوری به مطب مشاور، حمایت و توصیه های روانشناسی را به شما ارائه می دهد.

به طور خلاصه، مشاوره آنلاین به ارائه خدمات مشاوره ای از طریق اینترنت اطلاق می شود. در میان مردم، از آن به درمان الکترونیک، درمان از راه دور، درمان اینترنتی و وب تراپی نیز یاد می شود. مشاوران، درمانگران و روانشناسان از ابزارهای مختلفی برای ارائه خدمات استفاده می کنند، که عبارتند از:

 • ایمیل
 • پیام متنی
 • گفتگوی متنی همزمان(آنی)
 • تماس اینترنتی (مشاوره آنلاین صوتی)
 • ویدئو کنفرانس (مشاوره آنلاین ویدئویی)
مشاوره روانشناسی آنلاین

تاریخچه مشاوره آنلاین

ارتباط از راه دور بین درمانگر و مراجع موضوع جدیدی نیست. زیگموند فروید از روش نامه نگاری برای ارتباط یافتن با مراجعان خود استفاده می کرد.اما از سال 1982، ایجاد گروه های مشاوره درمانی در اینترنت نیز رواج پیدا کرد. از آن زمان تا به حال سایت های زیادی در حال ارائه خدمات سلامت و بهداشت روان هستند.

با وجودی که بسیاری از متخصصان این حوزه هنوز هم با شک و تردید به مشاوره آنلاین نگاه می کنند، اما این روش با اقبال زیادی از سوی بیماران و مراجعان در سراسر جهان و ایران رو به رو شده است(منبع).

آمارهای منتشره در تحقیقات نشان می دهد که درصد بالایی از بیماران دریافت کننده خدمات سلامت روان از طریق ویدئو کنفرانس رضایت بالای خود را از این روش ابراز داشته اند(منبع).

مزایا و معایب مشاوره روانشناسی آنلاین

مشاوره آنلاین دارای مزایا و معایبی است که باید به دقت در نظر گرفته شوند. با توجه به تعدد سایت های ارائه دهنده خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین ( و حتی سایر زمینه های مشاوره ای )، پیش از انتخاب این روش از موضوعاتی نظیر محرمانه بودن اطلاعات، مسائل حقوقی و اخلاقی و نیز مدارک تحصیلی و تخصصی مشاور و درمانگر اطمینان حاصل کنید.

برخی از مزایای مشاوره آنلاین عبارتند از:

هزینه کمتر:

در مقایسه با مشاوره حضوری، هزینه مشاوره آنلاین در اغلب سایتها از جمله سیمیاروم بسیار پایین تر است. هر چند ممکن است بسته های پیشنهادی در هر مرکز مشاوره آنلاین متفاوت باشد، اما با توجه به مدت زمان مشاوره (معمولا بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه) هزینه های مشاوره آنلاین می تواند حدود یک سوم تا ۵۰ درصد کمتر از مراجعه حضوری باشد.

به عنوان مثال هزینه هر جلسه مشاوره روانشناسی در امریکا حدود 200 دلار هزینه داشته در حالیکه هزینه هر جلسه مشاوره آنلاین روانشناسی در سیمیاروم تنها 35 دلار می باشد

ارتباط بیشتر با درمانگر:

بسیاری از مراجعان با توجه به شرایط خاص روحی و روانی خود نمی توانند یک هفته صبر کنند تا با مشاور خود صحبت کنند.

روش مشاوره آنلاین مناسب افرادی است که به ارتباط مکرر و ساده تر با درمانگر خود نیاز دارند. در سیمیاروم تلاش می کنیم با توجه به شرایط خاص فرد و با توجه به صلاحدید مشاور، به جز جلسات مشاوره روانشناسی آنلاین ویدئویی می توان راهی ارتباطی بین مشاور و فرد برقرار نماییم.

راحتی بیشتر:

مشاوره آنلاین می تواند به سادگی فرستادن پیام متنی یا صوتی باشد. برای این کار لازم نیست برنامه های زندگی روزمره خود را تغییر دهید. دیگر نیازی به رفت و آمد به مرکز مشاوره و اتلاف وقت در مطب نیست.

شما می توانید زمان مطلوب برای دریافت مشاوره ویدیویی آنلاین خود را در فرم ثبت سفارش خود شرح دهید. پس از هماهنگی با شما و مشاور، بهترین روز و ساعت برای برقراری ارتباط بین شما و مشاور مشخص خواهد شد.

بیان مطلب به شیوه های متعدد:

گاهی مراجع کننده نمی تواند خود را از طریق کلام ابراز کند. با استفاده از مشاوره آنلاین، مراجع کننده می تواند با هر یک از شیوه های ابراز خویشتن که با آن راحت تر است، مشکل خود را با مشاور در میان بگذارد.

برخی از افراد با نوشتن راحت تر هستند، برخی دیگر حرف زدن با/بدون تماس تصویری را ترجیح می دهند و برخی دیگر ترجیح می دهند با مشاور خود به صورت همزمان/غیر همزمان مشورت کنند. بدین ترتیب مراجع می تواند در هر زمان از هر یک از این روش ها که راحت تر است، استفاده کند.

سرعت بیشتر:

با توجه به شلوغی مراکز مشاوره، سرعت بیشتر در دریافت خدمات، از مزایای مشاوره آنلاین است. معمولا ارتباط با روانشناس آنلاین بسیار سریع تر از روش های سنتی انجام می گیرد و در عین حال، مراجع کننده می تواند با یک جستجوی ساده به ده ها مرکز مشاوره آنلاین دسترسی یابد و از خدمات آنها استفاده کند.

محرمانه بودن:

محرمانه ماندن مراجعه به مشاوره از دیگر مزایای مشاوره آنلاین است. بسیاری از مراجعان این روش را ترجیح می دهند زیرا ریسک اطلاع یافتن دوستان، خانواده و آشنایان از مراجعه فرد برای درمان و مشاوره کمتر است.

در سیمیآروم، به هیچ وجه مکالمات و ویدئوی مشاوره شما ضبط نمی شود و هیچ فرد دیگری غیر از مشاور و شما از اطلاعات تبادل شده در جلسه باخبر نخواهد شد

مناسب برای افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی:

اگر حتی فکر کردن به ملاقات حضوری با یک فرد غریبه شما را مضطرب می کند، مشاوره روانشناسی آنلاین برای شما گزینه بهتری است. با استفاده از این روش، نیازی نیست رو در روی مشاور بنشینید و راجع به موضوعات حساس صحبت کنید، بلکه می توانید در منزل خود و با رایانه شخصی با مشاور صحبت کنید.

تفاوتمشاوره روانشناسی آنلاین با مشاوره حضوری

تقریبا همه ما در مورد مشاوره های حضوری و سنتی روانشناسی شنیده ایم: مشاور یا روانشناس را در مرکز مشاوره ملاقات می کنید، رو به روی او روی صندلی می نشینید تا جلسه مشاوره در زمان اختصاص داده شده تمام شود.

میلیون ها نفر از این روش مشاوره استفاده کرده اند. بسیاری از مراجعان از نشستن در محیطی آرام، رو در روی مشاور/روانشناس حرفه ای و دلسوز احساس راحتی و آرامش کرده اند.

شاید از خودتان می پرسید چقدر از این آرامش و راحتی در مشاوره روانشناسی آنلاین قابل اجراست؟

باید بدانید که اغلب مراکز ارائه دهنده خدمات مشاوره آنلاین از جمله سیمیآروم، تنها از مشاوران، روانشناسان، روانپزشکان و درمانگران حرفه ای، باسابقه و مجاز کشور استفاده می کنند.

شما فرصت حرف زدن با متخصصی را دارید که به شما اهمیت می دهد، باعث احساس راحتی و آرامش در شما می شود و دانش و تجربه اش را درست به اندازه مشاور/روانشناس حضوری در اختیارتان قرار می دهد.

همین که شما در منزل و اتاق شخصی خود می توانید با مشاور صحبت کنید، حس آرامش بیشتری در شما به وجود آورده و سبب می شود با سهولت بیشتری از مشکلات خود صحبت کنید.

مشاوره روانشناسی آنلاین

جلساتمشاوره روانشناسی آنلاین چگونه برگزار می شود؟

برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین در سیمیاروم تنها کافی است روی دکمه «رزرو وقت مشاوره» در هر صفحه ای از سایت کلیک کنید.

پس از پرداخت هزینه، وارد صفحه مشخصات تماس می شوید که اطلاعات اولیه شما به همراه شرح مختصری از موضوع مشاوره شما دریافت می گردد. باید در درج موضوع مشاوره خود دقت کنید، کلیه اطلاعات و جزئیات مورد نیاز را ذکر کنید تا پشتیبان های سیمیاروم طبق موضوع مطرح شده در فرم مشخصاتتان، بهترین مشاور متخصص در حوزه مورد نظر را برای شما انتخاب و رزرو می کنند.

سپس، یکی از پشتیبان های سیمیآروم با شما تماس می گیرد و بر اساس زمان و ساعت ذکر شده توسط شما، زمان جلسه مشاوره روانشناسی آنلاین تعیین می شود. در این مرحله، اطلاعات مورد نیاز برای ورود به جلسه مشاوره آنلاین برای شما ارسال خواهد شد.

در نهایت کافیست در روز و ساعت تعیین شده، آنلاین شده و با مشاور خود به صورت ویدیویی صحبت کنید.

| طول هر جلسه مشاوره روانشناسی آنلاین 45 دقیقه است |

تعداد جلسات مورد نیاز شما پس از برگزاری جلسه اول تعیین می شود. در صورتی که پس از جلسه اول مشخص شود که به جلسات بیشتری نیاز دارید، مشاور این موضوع را به شما اطلاع خواهد داد. شما می توانید نسبت به رزرو جلسات بعدی به صورت پکیج های 5 و 9 جلسه ای اقدام کنید.

برای ما رضایت مراجع اهمیت دارد. طی 24 ساعت پس از جلسه مشاوره، از بخش کنترل کیفیت خدمات سیمیآروم با شما تماس گرفته می شود و کارشناسان ما نظرتان را در این مورد جویا خواهند شد.

برای داشتن یک جلسه مشاوره مفید با روانشناس آنلاین چه مواردی را رعایت کنیم؟

 • برای داشتن یک جلسه مشاوره روانشناسی آنلاین مفید، لازم است که از اینترنت پر سرعت برخوردار باشید.
 • زمانی را برای جلسه خود انتخاب کنید که در آرامش هستید و چیزی ذهن شما را مشغول نکرده است.
 • در طول مشاوره، تلفنتان را از دسترس خارج کنید(تلفن همراه و تلفن ثابت منزل).
 • در صورت حضور اطرافیان، از آنها بخواهید در طول مدت مشاوره شما را تنها بگذارند تا بتوانید با آرامش صحبت کنید.
 • برای ثبت راهکارهای ارائه شده توسط مشاور در طول جلسه، کاغذ و خودکار به همراه داشته باشید.

آیا می توانم جلسه مشاوره روانشناسی آنلاین را کنسل کنم؟

در صورتی که مشکلی برای شما پیش آمده و نمی توانید در روز و ساعت مقرر در جلسه حاضر شوید، موضوع را تا 48 ساعت قبل از شروع جلسه با ما در میان بگذارید. ما می توانیم زمان دیگری را برای شما تنظیم کنیم.

در صورتی که اطلاع رسانی شما در کمتر از 24 ساعت مانده به زمان مشاوره انجام شود، 50 درصد از هزینه جلسه کسر می شود و شما می توانید با پرداخت 50 درصد باقیمانده زمان دیگری را برای مشاوره رزرو کنید.

در صورت عدم حضور در جلسه مشاوره بدون اطلاع قبلی، هزینه مشاوره قابل عودت نخواهد بود.

در جلسه مشاوره روانشناسی آنلاین چه بگویم؟

به اصطلاح، هر چه می خواهد دل تنگت بگو! حتی می توانید هر فردی را که به موضوع و مشکل شما مرتبط است، در جلسه آنلاین در کنار خود داشته باشید(بدون نیاز به پرداخت هزینه بیشتر).

در جلسه مشاوره، صحبت ها حول محور موضوع بیان شده در زمان رزرو نوبت می گذرد و می توانید هر چیزی را در این رابطه با مشاور خود مطرح کنید.

فقط باید سعی کنید در طول جلسه، تمام نکاتی که مشاور باید از آن مطلع شود را بیان کنید؛ خجالت نکشید، روانشناس آنلاین را امین خود بدانید و سعی کنید با خیالی آسوده، مشکل خود را مطرح کنید.

اگر در طول جلسه احساساتی شدید، بغض کرده یا عصبانی شدید جلوی خود را نگیرید و اجازه دهید احساس شما بروز پیدا کرده و خود واقعی شما در جلسه مشاوره حضور داشته باشد.

در مشاوره روانشناسی چه بگوییم

عوامل موثر در اثربخشی مشاوره و کسب نتیجه از جلسات مشاوره آنلاین

به غیر از انتخاب بهترین مرکز مشاوره و مشاور/روانشناس مناسب، عوامل دیگری نیز در حصول نتیجه مطلوب از جلسات مشاوره دخیل هستند که نباید آنها را فراموش کنید:

 • اعتماد به مشاور
 • صراحت در بیان مشکل
 • شفافیت و صداقت در بیان مشکل
 • دور انداختن پیش داوری و قضاوت نسبت مشاوره و حفظ خوش بینی
 • داشتن احساس خوب نسبت به مشاور
 • عمل کردن به راهکارها و تکالیف محوله به مراجع کننده
 • پیگیری درمان/جلسات مشاوره و صبوری برای حصول نتیجه

مشاوره و روان درمانی معجزه نیست که در طول یک شب زندگیتان را متحول کند. هر چند برخی از مشکلات با یک جلسه مشاوره قابل حل هستند، حل کردن برخی از مشکلات به جلسات بیشتری نیاز دارند که مستلزم صبوری و پیگیری درمان از سوی مراجع کننده است.

مشاوره روانشناسی آنلاین برای ایرانیان خارج از کشور

نبود محدودیت جغرافیایی برای مشاوره آنلاین از مزایای دریافت خدمات از سیمیآروم است. شما از هر کشوری می توانید با مشاوری آشنا با زبان و فرهنگ مادریتان ارتباط برقرار کنید.

همراه داشتن مشاوری که دغدغه های فرهنگی و خانوادگی شما را بشناسد، برای دریافت راهکارهای مناسب و مختص شما اهمیت زیادی دارد.

بدین ترتیب می توانید با مشاوران و اساتیدی که در حوزه کاری خود شناخته شده و مطرح هستید به سادگی و از هر نقطه جهان ارتباط برقرار کنید.

مشاوره روانشناسی آنلاین برای چه کسانی مناسب نیست؟

این روش برای کسانی که دچار مشکلات و بیماری های حاد روحی و روانی هستند، مناسب نیست.

این دسته بیماران باید به صورت حضوری به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنند، چرا که به احتمال زیاد به تجویز دارو نیاز دارند.

افرادی که احتمال آسیب رساندن به خود یا دیگری را دارند یا دچار افکار خودکشی هستند، نیز کاندیدای مناسبی برای مشاوره آنلاین نبوده و باید در اسرع وقت به مطلب روانپزشکان مراجعه نمایند.

خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی برای چه کسانی مناسب است؟

مشاوره روانشناسی آنلاین برای کسانی که در موارد زیر نیاز به کمک دارند، عالی است:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکلات شغلی
 • مشکلات روابط خانوادگی و اجتماعی
 • تغییرات و بحران در زندگی
 • سوگواری عزیزان
  • استرس پس از سانحه
 • کمبود اعتماد به نفس
 • وسواسهای فکری و رفتاری
 • اختلالات فرزندان
 • و …

| برای آشنایی با انواع اختلالات روانشناسی و حوزه های مشاوره به دانشنامه اختلالات روانی و رفتاری سیمیاروم مراجعه کنید.

مشاوره روانشناسی آنلاین تقریبا برای هر کسی و هر شرایطی، در هر جایی از جهان، مناسب است. به علاوه، کسانی که به هر دلیلی دسترسی به مشاوران و اساتید متخصص و به‌نام کشور ندارند نیز می توانند از مشاوره آنلاین استفاده کنند. برای مثال،

 • افراد ساکن در مناطق دوردست روستایی
 • افراد ساکن در شهرستانها که به اساتید برتر کشور دسترسی ندارند
 • مهاجران در سراسر جهان که دسترسی به مشاوری با فرهنگ و زبان مشابه خود ندارند
 • افرادی که دچار ناتوانی های جسمی و حرکتی هستند
 • افراد پر مشغله که زمان آزاد آنها به سادگی با زمان فعالیت مراکز مشاوره همخوانی ندارد
 • کسانی که به دلیل حضور یک فرد آزارگر یا بیمار در خانه حبس شده اند (برای مثال، قربانیان خشونت خانگی)

حوزه های مختلف مشاوره آنلاین روانشناسی:

کلیه حوزه های مشاوره روانشناسی و روانپزشکی به صورت مشاوره آنلاین قابل اجرا بوده که در زیر به آنها اشاره شده است:

مشاوره خانواده آنلاین:

یکی از حوزه های روان درمانی، مشاوره خانواده است. مشاوره خانواده شاخه ای از روانشناسی است که به مطالعه رفتار اعضای خانواده و نقش آنها در خانواده می پردازد.

مشاوره خانواده تلاش می کند با بهبود روابط اعضای خانواده و از بین بردن استرس ها و تنش ها به بهتر شدن وضعيت خانواده و خوشبختی اعضای آن کمک کند.

برای حصول بهترین نتیجه، مشاور خانواده سعی می کند با تمامی اعضای خانواده جلسات روان درمانی داشته باشد، اما گاهی این امر میسر نیست. حتی در این صورت نیز، ارائه راهکار به یکی از اعضای خانواده می تواند تا حد زیادی در حل مشکلات خانوادگی موثر باشد.پیشنهاد مطالعه:  افسردگی پس از سقط جنین

مشاوره خانواده هر چیزی را که در ارتباط با خانواده باشد در بر می گیرد. برخی از موضوعات رایج در این نوع مشاوره عبارتند از:

 • ازدواج و تشکیل خانواده
 • تربیت فرزند
 • شیوه های ارتباط مناسب بین همسران
 • کمک به درک متقابل اعضای خانواده از یکدیگر
 • حل مشکلات جنسی و زناشویی
 • کمک به اعضای خانواده در شناخت سهم خود در ایجاد اختلاف
 • حل اختلافات خانوادگی
 • حل مشکلات روحی خانواده

مشاوره آنلاین قبل و بعد از ازدواج:

در این نوع مشاوره، به زوجین در شناخت نقاط ضعف و قوت شخصیتی و مشکلات بالقوه در رابطه شان کمک می شود.

به طور معمول، در این شکل از مشاوره از پرسشنامه هایی برای بررسی موارد فوق استفاده می شود و در نهایت با تفسیر نتایج، زوج به چشم انداز بهتری از ازدواج خود می رسند.

ایجاد آمادگی بیشتر در زوجین، آشنایی با الگوهای ارتباطی سالم و تسلط بر مهارت های حل تعارض از دیگر اهداف این مشاوره است.

برخی از موضوعاتی که در مشاوره قبل از ازدواج مطرح می شوند، عبارتند از:

 • تعریف نقش زوج در ازدواج
 • تیپ های شخصیتی
 • نقاط ضعف و قوت رابطه
 • باورها و ارزش ها
 • روابط خانوادگی
 • مهارت کنترل خشم
 • نحوه تصمیم گیری
 • فرزندان و تربیت آنها
 • امور مالی

|اطلاعات بیشتر در حوزه 

مشاوره آنلاین کودک و نوجوان و مشاوره فرزندپروری:

کودکان فاقد مهارت های کلامی و شناختی کافی برای بازگو کردن افکار و مشکلات عاطفی و روانی خود هستند. از این رو، این ناتوانی را در غالب پرخاشگری، خشم، استرس، افسردگی و وسواس ابراز می کنند.

مشاور کودک و نوجوان می‌تواند با استفاده از روش های مختلف روان درمانی و بازی درمانی به یافتن علت اصلی رفتارهای ناخوشایند کودک کمک کند. در این روش ها، اطلاعات لازم از کودک گرفته شده و راهکارهای لازم برای تغییر رفتار در او اتخاذ می شود.

طیف مسائل مطرح شده در مشاوره آنلاین کودک و نوجوان بسیار وسیع است. به طور خلاصه برخی از این موضوعات عبارتند از:

 • شیوه های تربیت فرزند
 • مسائل جنسی اعم از سوالات جنسی، تربیت جنسی، سوءاستفاده جنسی
 • روانشناسی حوادث و تغییرات زندگی شامل مرگ نزدیکان، تغییر محل سکونت، آسیبهای جسمی و تجربه های ترسناک کودک و نوجوان
 • لجبازی
 • خجالتی بودن
 • بیش فعالی
 • پرخاشگری
 • استرس و اضطراب

|اطلاعات بیشتر در حوزه مشاوره کودک و نوجوان|

مشاوره آنلاین اختلال شخصیت:

معمولا ریشه مشکلات اختلال شخصیت را باید در شرایط بحرانی روحی و جسمی و در اوایل کودکی و نوجوانی جستجو کرد. اگر اختلالات فرد مبتلا به اختلال شخصیت در همان ابتدا شناسایی شود، از طریق تغذیه، مشاوره روانشناسی و مشاوره اختلال شخصیت قابل درمان خواهد بود. چرا که این رفتارهای مخرب هنوز در فرد نهادینه و ریشه دار نشده اند. در نتیجه می توان به راحتی رفتارها و عملکرد شخص را تغییر و بهبود داد.

مشاوره اختلال شخصیت این امکان را فراهم می کند که بتوان بیمار را تا حد امکان بدون دارو درمان کرد، چرا که داروها یک گزینه تکمیلی هستند و بهترین نتیجه از طریق مشاوره و اصلاح الگوهای رفتاری امکان پذیر است.

برخی از موضوعات مطرح شده در مشاوره اختلال شخصیت عبارتند از:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • مشکلات ارتباطی
 • وسواسهای فکری و رفتاری
 • اختلال شخصیت مرزی
 • شخصیت دوقطبی و دیگر بیماری های روانی حاد

|اطلاعات بیشتر در حوزه مشاوره اختلالات شخصیت|

نتایج تحقیقات در مورد مشاوره روانشناسی آنلاین چه می گویند؟

نتایج تحقیقات متعدد، شامل دو مطالعه مهم در سال 2013 که در ژورنال Affective Disorders و Cyberpsychology, Behavior and Networking به چاپ رسیده اند، نشان می دهند که مشاوره آنلاین به اندازه مشاوره سنتی حضوری اثربخش است و حتی در مواردی، مشاوره روانشناسی آنلاین موثرتر بوده است.

تحقیقات بر روی مراجعان نشان می دهد احتمال بازگشت به جلسات مشاوره و پیگیری درمان در مشاوره آنلاین بیشتر است؛ فاکتوری که در موفقیت درمان نقش بسیار مهمی دارد.

این تحقیقات نشان می دهد که رفتاردرمانی شناختی، نوعی گفتاردرمانی، از طریق تلفن یا اسکایپ(نرم افزار ارتباط ویدئویی آنلاین) به خوبی روش های سنتی در درمان بیماری های روانی جواب می دهد.

این روش با هدف آگاه سازی مراجع از الگوهای فکری منفی در تعداد معینی از جلسات انجام می گیرد. سپس، پاسخگویی به افکار منفی به روش موثر و الگوهای فکری جایگزین به مراجع آموزش داده می شود.

نتایج حاصله در مطالعه انجام گرفته در سال 2014 بر روی نوجوانان دچار اختلال وسواس فکری نشان داد موفقیت مشاوره آنلاین درست به اندازه مشاوره چهره به چهره بوده است. تکرار این مطالعه بر روی سربازان دچار اختلال استرس پس از فشارهای ناشی از جنگ نیز با نتایج مشابهی همراه بود.

به طور کلی، تحقیقات نشان می دهند که تفاوتی بین مشاوره حضوری یا آنلاین وجود ندارد. آنچه تفاوت ایجاد می کند دریافت خدمات از سوی مشاوری باتجربه، ماهر، آگاه و دلسوز است که صرفاً از بستر اینترنت انجام می شود.

سیمیآروم در انتخاب و جذب مشاوران خود، سخت گیرانه عمل کرده و از بین برترین اساتید دانشگاه های معتبر کشور و متخصصان مشهور حوزه روانشناسی و روانپزشکی ایران، مشاوران خود را انتخاب می کند. به عبارت دیگر، مشاوران همکار، توسط سیمیاروم انتخاب و گزینش می شوند.

دیدگاه های غلط نسبت به مشاوره روانشناسی در ایران

اجازه ندهید دیدگاه های غلط مانع از مراجعه به موقع به روانشناس و دریافت راهکار برای مشکلاتتان شود. صحبت با یک مشاور/روانشناس می تواند تا حد بسیار زیادی کیفیت زندگی شما را ارتقاء ببخشد.

مشاوره در ایران

اما متاسفانه در ایران، حسی منفی و غیر منطقی نسبت به مشکلات و بیماری های روانی و مراجعه به روانشناس وجود دارد که سبب ریشه دار شدن و ماندگاری مشکلات روانی در فرد، خانواده و جامعه شده است.

در ادامه، برخی از این دیدگاه های منفی را با هم بررسی می کنیم:

مشاوران کاری برای شما نمی کنند و فقط پول می گیرند!

مشاوره تفریح نیست که کسی برای سرگرمی به آن مراجعه کند. به علاوه، مراجعه‌ی دیرهنگام است که باعث می شود در مواردی مراجعه کننده از مشاوره نتیجه مطلوب را نگیرد.

واقعیت آن است که تحقیقات بر اثربخشی مشاوره روانشناسی صحه گذاشته اند و حتی در مورد بسیاری از اختلالات روانی (به غیر از موارد حاد) آن را هم رده دارودرمانی دانسته اند. این در حالی است که اثرات دارو موقت، اما تغییرات حاصل از روان درمانی طولانی مدت است.

من خودم روانشناسم!

در واقع، همه ما به طور بالقوه دارای توانایی هایی هستیم، اما به صورت بالفعل نیاز به راهنمایی افراد مجرب و متخصص برای انجام آن داریم. برای مثال، همه ما بالقوه می توانیم با چتر از هواپیما پایین بپریم، اما برای این کار باید کسی تجهیزات لازم و روش صحیح را به ما آموزش دهد.

درست است که هیچ کس به اندازه خودتان به روحیات و زندگیتان آگاه نیست، اما برای بررسی ناخودآگاهتان که بسیاری از مسائل از آن ریشه می گیرد، به دیدگاه تخصصی روانشناس نیاز است.

من روانی نیستم!

رایج ترین باور غلط در جامعه آن است که فقط دیوانه ها به مشاور/روانشناس مراجعه می کنند! اختلالات شدید روانی مانند اسکوپی  توسط روانپزشک درمان می شوند.

سایر اختلالات مانند افسردگی، اضطراب، وسواس، مشکلات خانوادگی و فرزندپروری، که از مشکلات رایج جامعه ایران است، توسط روانشناس/مشاور حل می شوند.

کمک گرفتن از یک متخصص به هیچ وجه نباید مایه خجالت و شرم باشد.

روانشناسان خودشان دیوانه هستند!

روانشناسان نیز مانند همه مردم ممکن است دچار بیماری شوند. تنها تفاوتشان با بقیه مردم این است که مانند سایر پزشکان علائم بیماری را زودتر تشخیص می دهند و زودتر اقدام به درمان خود می کنند. در واقع، هر کسی که از خود مراقبت نکند، در معرض بیماری – چه روانی و چه جسمی – قرار دارد.

بقیه در موردم چه فکری می کنند!

ترس و نگرانی از فهمیدن اطرافیان ما نسبت به مشکلات روحی و روانی و رفتن به روانشناس برای بسیاری از مردم ایران خجالت آور است.

روح و روان ما مانند جسم ما دچار بیماری می شود و در بسیاری از موارد، این بیماری های روحی خارج از کنترل ما بوده و از تربیت و تجربه های کودکی، شرایط خانواده و جامعه، حوادث زندگی و … نشات می گیرد.

لذا در جوامع پرفشار و پر استرس امروزی، باید نگاه مثبت تری به مشاوره های روانشناسی داشته و از آن به عنوان فرصتی برای بهبود کیفیت زندگی خود استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

خروج
کلید اسکرول خودکار به بالا